PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
AKTUALNOŚCI
  16.12.2011
W czwartek w łódzkiej Szkole Filmowej odbyła się premiera dokumentu „Ślady” Roberta Glińskiego. Film poświęcony jest Wojciechowi J. Hasowi.

- Czułem się w obowiązku zrobić ten film – mówił przed projekcją rektor Szkoły Filmowej, Robert Gliński. - Był moim profesorem, zawdzięczam mu nie tylko to, że zostałem reżyserem, ale i to, że w ogóle dostałem się do szkoły. Reżyser „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, „Sanatorium pod klepsydrą” czy „Pętli” pojawia się w filmie w archiwalnych materiałach (m.in. fragmentach dokumentu „Ze snu sen” zrealizowanego przed 23. laty przez Adama Kuczyńskiego i fragmentach studenckich ćwiczeń operatorskich), ale głównie we wspomnieniach samego rektora – film ma charakter osobistej refleksji Glińskiego nad fenomenem Hasa - i zaproszonych filmowców (m.in. Doroty Kędzierzawskiej, Lecha Majewskiego, Sławomira Kryńskiego, Sławomira Fabickiego, Piotra Trzaskalskiego, Janusza Kijowskiego, Jacka Bromskiego, Mariusza Grzegorzka, Juliusza Machulskiego). Wspominają Hasa z sympatią, szacunkiem, czasem miłością. Doceniają jego ukryte pod maską niedostępności poczucie humoru, rozrzewniającą słabość do papierosów, ale nie są bezkrytyczni. - Forma rodzi treść. Kto tego nie rozumie, nic nie rozumie – Gliński przywołuje słowa Hasa. Ale też daje głos Fabickiemu, który choć z atencją wobec Mistrza, jasno mówi, że nie do końca się tym stanowiskiem zgadza.


Wojciech J. Has, fot. SFP

Jak na klasowy dokument przystało, nie brakuje smakowitych anegdot o byłym rektorze i dziekanie wydziału reżyserii. - W filmie pod moją opieką nic nikomu śnić się nie będzie – wspomina skierowane do niego słowa Hasa Borys Lankosz. - Nauczył mnie, że świat filmu nie jest sprawiedliwy. Albo sobie radzisz, albo nie – mówi Małgorzata Szumowska.

„Ślady” w odróżnieniu choćby od ubiegłorocznego „Najważniejszego” Stanisława Zawiślińskiego prezentującego twórcę „Pożegnań” oczami jego pierwszej żony, Jadwigi Has, koncentrują się wyraźnie na „szkolnym” życiu Hasa. To świadomy zabieg – dla szkoły Has był postacią wyjątkową, czemu uczelnia co jakiś czas daje wyraz. W ubiegłym roku reżyserowi oddano hołd w 10. rocznicę śmierci (oprócz części naukowo-artystycznej nie zabrakło poczęstunku złożonego z ulubionych potraw Hasa, słynącego z talentu kulinarnego). A w 2005 roku w 80 rocznicę urodzin reżysera całkiem poważnie rozważano, czy Has nie byłby lepszym patronem kojarzącej się głównie z filmem uczelni, niż Leon Schiller. Ciekawe, że premiera filmu miała miejsce dwa dni po 30 rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. - 13 grudnia 1981 roku Has miał lecieć na rozmowy z francuskim koproducentem w sprawie marzenia swojego życia, czyli „Osła grającego na lirze” – opowiadał mi kiedyś Konstanty Lewkowicz, jeden z najsłynniejszych kierowników produkcji w historii polskiego kina.

Przy okazji premiery filmu pokazano też próbne wydruki „Filmowych ogrodów Wojciecha Jerzego Hasa” pod redakcją Małgorzaty Jakubowskiej, Kamili Żyto i Anny Zarychty, książki będącej zapisem ubiegłorocznej konferencji poświęconej Hasowi. - Po dwóch wcześniejszych monografiach obawiałyśmy się, czy można powiedzieć o nim coś więcej – przyznawały redaktorki. - Na szczęście okazało się, że nasze lęki były niepotrzebne.

 

Książka składa się ze wspomnień, części analitycznej – próbie znalezienia klucza do twórczości Hasa - oraz zamykających pozycję tekstów Stefana Czyżewskiego i Grzegorza Kędzierskiego. „Filmowe ogrody” - dedykowane pamięci Marii Kornatowskiej, zmarłej w sierpniu profesor szkoły, wielkiej miłośniczce i znawczyni dorobku Hasa - będzie można kupić od przyszłego tygodnia.
JW
Portal Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Zygmunt Bauman bohaterem filmu
Przedpremierowo: Wojciech Smarzowski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll