PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

- Nawet w najtrudniejszym okresie można wygrywać, zachowywać się przyzwoicie i żyć niesłychanie ciekawie - powiedział o fabule filmu "80 milionów" prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent obejrzał film wraz z uczniami warszawskich szkół.

Film "80 milionów" Waldemara Krzystka opowiada o sensacyjnej historii pieniędzy należących do dolnośląskiej Solidarności, które zostały wypłacone z banku tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Scenariusz jest inspirowany autentycznymi wydarzeniami. Bohaterowie filmu wzorowani są na działaczach dolnośląskiej Solidarności - Władysławie Frasyniuku, Piotrze Bednarzu, Józefie Piniorze i Stanisławie Huskowskim.

"80 milionów", fot. Jarosław Sosiński/Kino Świat

- Cieszę się, że mogę obejrzeć ten film razem z młodzieżą szkolną i moimi przyjaciółmi. Cieszę się, że powstał film o ludziach nie tylko dzielnych, ale też bardzo fajnych, i o tragicznym, ale niesłychanie ciekawym okresie. Co tu dużo gadać: ten okres jest wspaniały także dlatego, że był to czas, kiedy sami byliśmy młodzi - powiedział przed pokazem Bronisław Komorowski zwracając się do obecnych na sali Józefa Piniora i Stanisława Huskowskiego.

- Dziękuję za to, że film powstał, i życzę całemu następnemu pokoleniu, w tym także moim dzieciom, aby od tej pory czerpały wiedzę o PRL-u nie tylko z filmów Barei, które zawsze stawiały mnie w sytuacji podejrzanego, że w barze mlecznym też jadłem z tej miski przybitej gwoździem do blatu stołu - żartował Komorowski.

Podczas specjalnego pokazu w warszawskim kinie Kultura, który odbył się w przededniu 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, oprócz uczniów warszawskich szkół obecny był także reżyser filmu, producenci Sylwester Banaszkiewicz i Marcin Kurek oraz aktorzy: Olga Frycz, Maciej Makowski, Krzysztof Czeczot i Piotr Głowacki.

GW
PAP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2011
Zobacz również
19. grudnia pożegnamy Violettę Villas
Konkurs dla uczniów na filmy o Polsce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll