PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Decyzją spadkobierców dwóch przedwcześnie zmarłych  polskich emigrantek z Londynu, Jagny Wright i Anety Naszyńskiej, dokumentacja filmów „Zapomniana Odyseja” oraz „Druga Prawda” trafi do Muzeum Historii Polski w Warszawie.


"Zapomniana odyseja", fot. MHP

23. listopada w Ambasadzie RP w Londynie odbędzie się uroczyste przekazanie na ręce Roberta Kostro, dyrektora Muzeum Historii Polski, materiałów filmowych i badawczych obu dokumentalistek.

W latach 90. Jagna Wright postanowiła utrwalić na taśmie filmowej wspomnienia mieszkających na emigracji w Anglii ofiar masowych zsyłek Polaków w głąb Związku Radzieckiego w latach 1940-41. Do Jagny przyłączyła się profesjonalna operatorka, Aneta Naszyńska. Dzięki ich pracy powstał unikalny materiał, jeden z pierwszych takich zapisów ze wspomnieniami Sybiraków, których historii przez lata nikt nie chciał słuchać.  W oparciu o swoje wywiady i zebrane materiały Wright i Naszyńska stworzyły film dokumentalny „Zapomniana Odyseja”. Dzięki wielkiemu wysiłkowi autorek dokument w końcu trafił do brytyjskiej telewizji i został opisany w prasie, a następnie pokazywany był w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Następny projekt Wright i Naszyńskiej to dokument „Druga Prawda”, poświęcony relacjom polsko-żydowskim na przestrzeni wieków. To głos autorek, że w dyskusji o udziale Polaków w mordowaniu Żydów, która właśnie toczyła się wokół Jedwabnego, nie powinno zabraknąć zapisu pamięci o współistnieniu obu narodów na ziemiach polskich i o kulturze, która z tej symbiozy wyrosła.


"Druga prawda", fot. MHP

W trakcie pracy nad tym filmem Jagny Wright walczyła już z chorobą nowotworową. Film został ukończony na kilka tygodni przed jej śmiercią. Anety Naszyńska sama kontynuowała pracę nad upowszechnieniem obu filmów. Zmarła trzy lata po odejściu Wright.
 
Zgodnie z życzeniem męża Jagny Wright, Stephena, oraz obu synów Anety Naszyńskiej, Luke’a i Konrada Haselerów, dar w postaci kilkuset godzin nagranych taśm filmowych oraz dokumentacja związana z tematami obu filmów wzbogacą trafią do biblioteki Muzeum Historii Polski w Warszawie i jako osobna kolekcja zostaną włączone do zbiorów Muzeum.
GU
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  18.11.2011
Zobacz również
Nowy dokument o powstańcach śląskich
Młodzi w TVP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll