PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
AKTUALNOŚCI
  4.11.2011
30 października zmarł w Olsztynie w wieku 79 lat reżyser Gerard Zalewski. Był absolwentem łódzkiej Szkoły Filmowej. Pracował jako II reżyser na planach kilkunastu filmów, m.in. "Samych swoich", "Wielkiej milości Balzaka", "Zapisu zbrodni" i "Dagny". Jako samodzielny reżyser debiutował nowelą wchodzącą w skład filmu "Jadą goście jadą". Wyreżyserował także m.in. filmy: "Dom moich synów", "Znaki zodiaku", "Ciosy", "Mokry szmal" i "Tętno".

Prowadził działalność producencką i menedżerską, był założycielem Agencji Filmowej Most.


Gerard Zalewski na planie filmu "Ciosy", fot. Filmoteka Narodowa

Gerard Zalewski w filmie „Tętno” przedstawił wzruszającą historię poetki Haliny Poświatowskiej. Scenariusz powstał na podstawie "Opowieści dla przyjaciela" Poświatowskiej i opowiadał o krótkich i tragicznych dziejach jej małżeństwa z Adolfem Poświatowskim, malarzem, studentem szkoły filmowej. Spotkali się w sanatorium w Nałęczowie - oboje chorowali na serce. Bardzo szybko zrodziło się między nimi uczucie. Szybko też powzięli decyzje o ślubie. Mimo sprzeciwów lekarzy i rodziców wkrótce byli małżeństwem. W dwa lata później 21-letnia Halina Poświatowska była już wdową.  Gerard Zalewski  osobiście znał poetkę i przyjaźnił się z Adolfem Poświatowskim, razem studiowali w szkole filmowej, mieszkali pod jednym dachem. 

Znaczącą pozycją w filmografii reżysera są "Znaki zodiaku". Bohaterką  filmu jest  Magda, studentka prawa. Dziewczyna zrywa kontakty z Michałem, oficerem marynarki i wiąże się z innym. Ma syna, Rafała – jego ojcem jest Michał,  ale dziewczyna zataja to przed nim. Okoliczności sprawiają, że musi dokonać trudnego wyboru. "Znaki zodiaku" to dramat obyczajowy poruszający problem samotnej matki, która, szukając dla siebie odpowiedniego partnera i właściwej drogi życiowej, bierze jednocześnie na siebie odpowiedzialność za los swego dziecka
 .
Filmowcy zapamiętają reżysera jako człowieka energicznego, zaangażowanego w sprawy polskiej kinematografii, otwartego na nowe wyzwania.

Msza żałobna  w intencji Gerarda Zalewskiego zostanie odprawiona 7 listopada o godzinie 13.30 w Bazylice Archikatedralnej  w Łodzi, ul. Piotrkowska 265, ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 14.45 przy bramie Cmentarza pod wezwaniem Św. Antoniego w Łodzi ul. Solec 11.



Anna Wróblewska
filmpolski.pl; sfp.org.pl; informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  6.11.2011
Zobacz również
Fotografie Kieślowskiego w żyrardowskiej Resursie
Pod przykrywką komercji - MasterClass z Koszałką w Jihlavie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll