PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
 W poniedziałek 14 listopada, w warszawskim kinie Kultura odbędzie się uroczysty pokaz filmu "Mniejsze niebo" (1980) Janusza Morgensterna  w nowej, cyfrowej wersji. Organizatorami pokazu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe Perspektywa, twórcy projektu KinoRP oraz kino Kultura, a także twórcy filmu i goście specjalni. Spotkanie poprowadzi Grażyna Torbicka.


Janusz Morgenstern (1922-2011), fot. SFP

Listopadowa premiera jest uhonorowaniem niedawno zmarłego znakomitego reżysera - Janusza Morgensterna. To także okazja do przypomnienia wybitnego, ale mało znanego i niedocenionego filmu, który nie trafił w swój czas. Kameralne, psychologiczne „Mniejsze niebo“ pokazane po raz pierwszy tuż przed stanem wojennym, ze względu na brak akcentów politycznych nie cieszyło się zainteresowaniem opozycyjnego podziemia, z kolei dosyć pesymistyczna wizja rzeczywistości budziła nieufność władzy. W efekcie nigdy na dobre nie zaistniało w świadomości widzów. Na szczęście teraz te zaległości mogą zostać nadrobione, zwłaszcza że film doskonale zniósł  próbę czasu.

Premiera ma charakter zamknięty. Przez kolejne dni po premierze w kinie Kultura w Warszawie i kinie Polonia w Łodzi "Mniejsze niebo" będzie pokazywane szerokiej publiczności w ramach cyklu "Kino bez napisów".

Historia dojrzałego mężczyzny, który porzuca swoje na pozór bardzo udane życie i szuka nowej drogi, równie dobrze bowiem jak przed 30 laty mogłaby się zdarzyć i dzisiaj. Słowa Artura - "muszę swojemu życiu nadać nowy sens" - tak samo przekonująco zabrzmiałyby w ustach współczesnego 40-latka, który właśnie uświadomił sobie, że to, co uchodzi za życiowy sukces - kariera naukowa, mieszkanie, piękna żona, udane dzieci - przestaje mu wystarczać. Wie, że tego już nie chce, ale jeszcze nie wie, czego chce naprawdę, stąd pomysł, by zamieszkać na dworcu. Ta przerwa w podróży ma mu pomóc wybrać nowy kierunek, tyle że ludzie, zarówno bliscy jak i obcy, nie mogą zrozumieć, dlaczego porzucił poprzedni... I może właśnie dziś, w drugiej dekadzie XXI wieku, gdy zewsząd podsuwane są gotowe wzorce lepszego życia, nienachalne przesłanie filmu o prawie jednostki do własnych wyborów brzmi szczególnie mocno.


Roman Wilhelmi, "Mniejsze niebo" reż. Janusz Morgenstern

I warto się w nie wsłuchać, tym bardziej że Mniejsze niebo to także znakomita - i zaskakująca na tle wcześniejszych ról - kreacja Romana Wilhelmiego. Janusz Morgenstern i tym razem obsadowo trafił w dziesiątkę: od dawna uważał, że potencjał aktora jest niewykorzystany, bo granie różnego typu życiowych cwaniaków nie pokazuje skali jego talentu. Wilhelmi czytał scenariusz podczas zimowych wakacji, siedząc w odciętej od świata górskiej miejscowości. Gdy skończył, nie wytrzymał i w środku nocy dotarł do najbliższego telefonu, by powiedzieć reżyserowi, że go uszczęśliwił, bo długo czekał na taką szansę. O tym, że ją w pełni wykorzystał, można się będzie przekonać już podczas listopadowej premiery, zwłaszcza że kilka dni wcześniej minie 20. rocznica śmierci aktora - filmowe Zaduszki będą więc tym bardziej wyjątkowe.

Mniejsze niebo to przedostatnia tegoroczna premiera KinoRP, które czwarty rok swojego istnienia zakończy pokazem filmu Krzysztofa Zanussiego "Barwy ochronne".

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 i koordynowane przez firmę KPD, którego partnerami są: Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe OKO, Studio Filmowe Perspektywa, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, The Chimney Pot, Studio Filmowe TPS, Yakumama Film, Dukszta&Malisz, Studio Company, TOYA Studios, a także Cyfrowe Repozytorium Filmowe. Partnerem specjalnym premiery filmu Mniejsze niebo jest BANK PEKAO SA.
Projekt KinoRP honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Premiery odbywają się w kinie KULTURA w Warszawie, należącym do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

EJ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  1.11.2011
Zobacz również
Wspominamy: Irena Kwiatkowska
Wspominamy - Edward Żentara
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll