PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
AKTUALNOŚCI
  1.11.2011
Andrzeja Piszczatowskiego (1945-2011) pamiętamy nie tylko z dziesiątek ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, ale także, być może przede wszystkim, z teatru radiowego. Jako reżyser i aktor słuchowisk osiągnął prawdziwe mistrzostwo.


Pierwsze lata kariery zawodowej Piszczatowskiego były związane z Pomorzem – aktor występował wówczas na scenie Teatru Wybrzeże. W połowie lat 70. związał się ze stołecznym Teatrem Powszechnym i był tej scenie wierny przez kilka kolejnych dekad. Ważnym etapem artystycznej biografii aktora było stworzenie w stanie wojennym, wspólnie z Emilianem Kamińskim, Ewą Dałkowską i Maciejem Szarym, podziemnego Teatru Domowego. Do 1989 roku odbyło się 150 przedstawień, prezentowanych głównie w domach prywatnych i kościołach. Piszczatowski zagrał także wiele ról w Teatrze Telewizji.



Andrzej Piszczatowski w filmie "Molo", reż. Wojciech Solarz, fot. Filmoteka Narodowa


Jego filmografia zawiera kilkadziesiąt pozycji, chociaż rzadko były to główne role. Debiutował w filmach Andrzeja Wajdy: „Przekładańcu” (1968) i „Krajobrazie po bitwie” (1970). W pierwszych latach kariery stworzył również znakomite kreacje w „Martwej wodzie” (1970) Stanisława Lenartowicza i „Trędowatej” (1976) Jerzego Hoffmana. Z powodzeniem grał również w filmach akcji, m.in. w „Ostatniej misji” (1999) Wojciecha Wójcika i „Młodych wilkach” (1995) Jarosława Żamojdy. Po raz ostatni na dużym ekranie pojawił się w „Prostej historii o miłościArkadiusza Jakubika.

Jednak największą popularność przyniosły aktorowi seriale: „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”Jerzego Sztwiertni, „Alternatywy 4” i „ZmiennicyStanisława Barei, oraz telenowele: „Na dobre i na złe” czy „M jak miłość”.
„To przyjaciel, na którym można było polegać w każdej sytuacji. Był też – do samego końca – wielkim optymistą. I wspaniałym aktorem” – wspominał Andrzeja Piszczatowskiego jego kolega z Teatru Wybrzeże, Krzysztof Gordon.

 

Łukasz Maciejewski
Magazyn Filmowy 3/2011
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Zaduszki w polskim filmie
Wspominamy - Andrzej Gronau
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll