PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
AKTUALNOŚCI
  1.11.2011
Reżyser, ale przede wszystkim - pedagog. W dorobku Juliusza Janickiego opieka artystyczna nad etiudami studentów łódzkiej PWSFTviT, gdzie wykładał od 1970 roku (a w latach 1996-2002 był dziekanem Wydziału Reżyserii), przewyższa ilościowo własną twórczość, skądinąd ciekawą.


Juliusz Janicki (1931-2011) rozpoczął studia w szkole filmowej w wieku 35 lat, będąc już absolwentem Politechniki Krakowskiej. Jego filmem dyplomowym był dokument „Poseł przyjechał” (1970) o ochładzaniu stosunków między władzą a społeczeństwem. „Mam 19 lat” (1973) miał być obrazkiem ze szkolnych olimpiad języka polskiego, a zamienił się w „sondę na temat świadomości młodzieży” – opowiadał reżyser w wywiadzie udzielonym Elżbiecie Królikowskiej dla „Filmu” (10/1983). Tytułowym bohaterem „Sołdka” (1975; Srebrna Fregata na FF Morskich w Szczecinie) uczynił stoczniowca, przodownika pracy. „Mój dokument opowiadał o tragedii człowieka, któremu narzucono ciężar ponad siły” - tłumaczył we wspomnianej rozmowie.Juliusz Janicki, fot. Filmoteka Narodowa


W filmach fabularnych (telewizyjnym „Pomiędzy wilki” czy kinowym „Nie było słońca tej wiosny”) poruszał tematykę wojenną. Telewidzowie lubią jego komedię „Słodkie oczy” (1979). Za film „Przed maturą” (1980) zdobył nagrodę katolicką OCIC na MFF dla dzieci w Gijon.


Przyjaciele z PWSFTviT ciepło wspominają Juliusza Janickiego. Jerzy Matula opowiada: „Przez ostatnie kilka lat, on jako dziekan i ja jako prodziekan, prowadziliśmy Wydział Reżyserii naszej uczelni. To była wspaniała współpraca z człowiekiem, którego nie da się przecenić!”. Sabina Kubik dodaje: „Skromny, wyrozumiały jako dziekan i profesor. Skupiony na rozmówcy, śledzący wszystkie sukcesy studentów. Pozostało zdjęcie Julka (tak się do niego zwracaliśmy), które wisi naprzeciwko mojego biurka w Dziekanacie Reżyserii. Patrzę na nie codziennie”.

 

Andrzej Bukowiecki
Magazyn Filmowy 3/2011
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Wspominamy - Andrzej Gronau
"Pierwszy raz nie biję głową w mur" - rozmowa z Piotrem Kielarem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll