PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dzisiaj mija pierwsza rocznica śmierci reżysera Stanisława Lenartowicza. Na murach Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu zawisła tablica upamiętniająca postać twórcy "Giuseppe w Warszawie".

"W  kinie od najmłodszych lat pociągało mnie to, że mogłem oglądać rzeczy, których nie dane mi było widzieć w rzeczywistości: wodospady, dżungle, dalekie kraje i miasta, mówił  twórca. Kino pozwalało mi zobaczyć, jak wygląda świat, nasza Ziemia, wykraczało poza podręcznikową wiedzę ze szkoły.",  mówił reżyser.
 
"Trudno wyobrazić sobie historię polskiej kinematografii bez nowatorskiego 'Zimowego zmierzchu' czy kapitalnej komedii wojennej 'Giuseppe w Warszawie', pisał Andrzej Bukowiecki w "Magazynie Filmowym SFP" o Stanisławie Lenartowiczu, uhonorowanym w 2008 roku nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dorobek życia. "Giuseppe w Warszawie" to dzisiaj jedna z najpopularniejszych polskich klasycznych komedii.

Dyrektor wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych Robert Gawłowski  podczas ceremonii odsłonięcia tablicy podkreślał związek reżysera z Wrocławiem -  Przyjechał tu jako młody reżyser z grupą młodych ludzi z łódzkiej filmówki i wtedy jeszcze nie wiedział, że zwiąże się na całe życie z tą instytucją  - mówił Gawłowski. W Wrocławiu powstały niemal wszystkie filmy Lenartowicza. - Krytycy filmowi mówią, że jedne są bardziej udane, a inne mniej. Mówią również, że te filmy wniosły nowe elementy do polskiej kinematografii  - zaznaczył dyrektor.



Stanisław Lenartowicz odbiera nagrodę SFP, 2008, fot. A. Kędzierska, SFP

Stanisław Lenartowicz urodził się w Dzianowie w 1921 roku. W 1953 roku ukończył PWSF w Łodzi. Pracował w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych, gdzie nakręcił m.in. pierwszy barwny film oświatowy  "Miniatury Kodeksu Behema"
. Jednak większość życia zawodowego związany był w wrocławską wytwórnią.

W dziedzinie filmu fabularnego Lenartowicz zadebiutował "Zimowym zmierzchem" w 1956 roku według scenariusza Tadeusza Konwickiego. Jest twórcą takich filmów jak "Pigułki dla Aurelii", "Pamiętnik pani Hanki", "Uciec jak najbliżej", "To ja zabiłem", "Strachy", "Nafta", "Szkoda twoich łez". Jest laureatem nagrody w Valladoid za film "Czerwone i złote" w 1971 roku i w Trieście za "Upiora" w 1968 roku. W 1959 roku otrzymał Nagrodę Miasta Wrocławia, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2008 roku - Złotym Medalem "Gloria Artis".

Na pytanie, jaką wartość twórczości filmowej, nie wyłączając własnej, uznałby za najważniejszą, Stanisław Lenartowicz odpowiedział kiedyś, że niezmiennie tę samą, która zafascynowała go w kinie, kiedy był małym chłopcem: możliwość odkrywania kamerą świata i wyrażania o nim własnych sądów.


Anna Wróblewska
PAP, informacja własna, SFP
Ostatnia aktualizacja:  28.10.2011
Zobacz również
"Jerzy Hoffman. Gorące serce"- nowa książka o reżyserze
Ze Studia Munka do Moskwy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll