PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
AKTUALNOŚCI
  9.10.2011
Twórca „Misia”, „Bruneta wieczorową porą”, „Alternatywy 4” uhonorowany został gwiazdą w łódzkiej Alei Sławy. "Myślę, że mój tata, gdzieś tutaj jest wśród nas i się uśmiecha. Szczególnie z tego powodu, że jest to Łódź, miejsce, gdzie skończył szkołę z którą był bardzo związany  emocjonalnie", mówił syn reżysera Jan Bareja na uroczystości, która odbyła się 6. października.


fot. SFP

Łódzka Aleja Sław, stworzona według pomysłu Jana Machulskiego, mieści się na Piotrkowskiej. Jest już na niej 50 nazwisk wybitnych aktorów, reżyserów, ludzi różnych zawodów filmowych.


Odsłonięcie gwiazdy, fot. SFP

Na uroczystość odsłonięcia gwiazdy, gości sprzed Urzędu Miasta przywiozła kawalkada fiatów 126 p. Każdy z nich miał zatkniętą chorągiewkę z tytułem filmu Barei. Reżyser Filip Bajon podkreślił, że odsłonięcie tej gwiazdy jest bardzo optymistycznym sygnałem, ponieważ pokazuje, że prędzej czy później, ale sprawiedliwość zawsze nadchodzi. - Pamiętamy jak Stasiu był reżyserem niedocenionym, jak podśmiewano się z niego, a on konsekwentnie robił te swoje filmy, które teraz okazały się filmami kultowymi. Teraz odsłaniamy tablicę, myślę, że z pewnym lekkim wstydem, że wtedy tak dokładnie nie zrozumieliśmy tego przekazu, który Stasiu nam dał - mówił Bajon.     

Staszek Bareja był postacią niezwykłą, przede wszystkim jako filmowiec, który przez jeden moment nawet nie rezygnował z tego, co wie i z tego, co powinien robić, mimo że nie było specjalnie łatwo i on doświadczał tego w sposób czasem nawet i okrutny  - mówił Stanisław Tym, niezapomniany odtwórca roli Ryszarda Ochódzkiego. Był to – we wspomnieniu wybitnego aktora - "facet ogromnej dobroci, wielkiego męstwa i charakteru". Opowiadał o tym, że Bareja w piwnicy swojego domu trzymał tajną drukarnię, który przywiózł z Wiednia na dachu "malucha". 
 

Hanna Zdanowska, Jan Bareja, Stanisław Tym, FOT. SFP

Uroczystego odsłonięcie gwiazdy dokonali syn reżysera, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i rektor łódzkiej szkoły filmowej Robert Gliński. Później - jak to w filmie - były duble i gwiazdę artysty odsłaniano jeszcze kilka razy. Uroczystość zakończyło wspólne dzielnie tortu. Po południu w kinie Kinematograf odbył się pokaz filmu "Miś" i spotkanie z jego współtwórcami oraz Stanisławem Tymem.

Stanisław Bareja stworzył tak znane filmy, jak "Żona dla Australijczyka" (1963), "Małżeństwo z rozsądku" (1967), "Poszukiwany, poszukiwana" (1973), "Nie ma róży bez ognia" (1974), "Niespotykanie spokojny człowiek" (1975), "Brunet wieczorową porą" (1976), "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" (1978), "Miś" (1981), a także seriale "Kapitan Sowa na tropie" (1965), "Alternatywy 4" (1983), "Zmiennicy" (1987).

 


WRÓB
PAP
Ostatnia aktualizacja:  9.10.2011
Zobacz również
Odnaleziony film z czasów okupacji
"Bitwa Warszawska" okiem Brytyjczyków
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll