PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
AKTUALNOŚCI
  26.09.2011

85 lat skończył 25 września Tadeusz Pluciński, popularny polski aktor filmowy i teatralny, kojarzony głównie z rolami amantów.

Mistrz drugiego planu, ulubieniec publiczności, a w szczególnosci kobiet grał w filmach i serialach: "Brunet wieczorową porą", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", "Stawka wieksza niż życie", "Kariera Nikodema Dyzmy"  czy "Tulipany".  Role amanta i wielbiciela kobiet są według słów samego jubilata  zgodne z jego prywatnym wizerunkiem.  Pluciński - "na wieki wieki amant", choć określenie to powstało z myślą o Igorze Śmiałowskim, pasuje do aktora jak ulał - poza aktorstwem ma jeszcze jedna wielką pasję - piękne kobiety.

Debiutował  w "Ostatnim etapie"Wandy Jakubowskiej, potem była "Warszawska premiera" - pierwszy po wojnie widowiskowy, polski film muzyczny, osnuty wokół premiery "Halki" w 19. wieku oraz "Westerplatte"Stanisława Różewicza. Związany z wieloma scenami - Teatrem Polskim  we Wrocławiu, potem z Dramatycznym w Poznaniu i ze scenami stolicy - Teatrem Ateneum, Współczesnym, Polskim i najbliższy chyba jego temperamentowi Teatrem Syrena, ma na koncie mnóstwo ról teatralnych, zwłaszcza w spektaklach komediowych..

Od dwóch lat Tadeusz Pluciński regularnie występuje w najpopularniejszym słuchowisku Polskiego Radia "Matysiakowie", gdzie po śmierci Tadeusza Borowskiego wciela się w rolę Stacha Matysiaka.

Tadeusz Pluciński urodził się 25 września 1926 w Łodzi. Tam ukończył w 1949 roku szkołe filmową, choć jak lubi opowiadać - aktorem został przypadkowo.

Alina Janowska, w tamtym czasie tancerka i sympatia Plucińskiego, zapraszała go do teatru, w którym występowała. Tam właśnie "wypatrzył" go  Edward Dziewoński i przekonał do aktorstwa. Pomagał mu przygotować się do egzaminów, ucząc roli Papkina.  Komisja zorientowała się, że to rola, poprowadzona przez "Dudka". Według Plucińskiego, przyjęli go wyłącznie dlatego, że był utalentowanym naśladowcą.

Pluciński jest w świetnej formie, pojawiał się w ostatnich latach w wielu serialach: w "Na dobre i na złe", "Na wspólnej" czy w "Pitbullu".

KS
polskieradio.pl/IAR
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Naucz się filmować! Za darmo!
Loda Halama - diva ponownie na ekranie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll