PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
ZAKOŃCZONE PRODUKCJE
  18.01.2013
Trwają ostatnie prace przy realizacji filmu o literackim Krakowie w reżyserii Magdaleny Piekorz. Jego narratorem i bohaterem jest poeta Adam Zagajewski. "Chcieliśmy pokazać miasto nasycone poezją i prozą" - podkreślali w piątek na konferencji prasowej twórcy dokumentu.

Roboczy tytuł obrazu to "Kraków Adama Zagajewskiego". Poeta i eseista pokazuje w nim literackie oblicze miasta. Opowiada o swoich mistrzach, ulubionych miejscach oraz pisarzach i poetach związanych z Krakowem - tych wielkich jak Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, i tych mniej znanych, dla których Kraków jest źródłem inspiracji.


Magdalena Piekorz i Marcin Koszałka z ekipą na planie "City W(riters)", fot. Michał Sosna/Afilm

 
- Ten film będzie trochę budowany na kształt wiersza, od pojedynczych zdań, słów, a czasem nawet od pewnego chaosu można wyjść do obrazu literackiego miasta - mówiła na piątkowej konferencji prasowej Piekorz. Dodała, że w filmie pojawia się głos Adama Zagajewskiego i on sam w roli przewodnika po Krakowie. Przyznała, że praca nad tym filmem, była dla niej samej pewnego rodzaju odkryciem.

- Ciekawe jest to, na ilu płaszczyznach można o literaturze opowiedzieć. Nasza literatura poprzez kontekst polityczno-historyczny, poprzez to jak się zmieniała i wpływała na twórców i jak twórcy ją kształtowali, jest wyjątkowa. Miasto jest natchnieniem dla poetów i pisarzy, ale też historia sprzęga się z literaturą. Czasem literatura jest ucieczką przed tym, co się dzieje w kraju i w mieście. O tym też chcielibyśmy opowiedzieć w tym filmie" - mówiła Piekorz.

Autorem zdjęć do filmu jest Marcin Koszałka. Magdalena Piekorz zaapelowała w piątek o kontakt z Krakowską Komisją Filmową osób, które posiadają wyjątkowo ciekawe archiwalia: listy, wiersze i zdjęcia dawnego Krakowa związane z osobowościami literackimi. Twórcy filmu chcą je wykorzystać.

Premierę "Krakowa Adama Zagajewskiego" zaplanowano w maju tego roku podczas kolejnej edycji Festiwalu Czesława Miłosza. Zrealizowany w Krakowie i Małopolsce film ma być zwiastunem całego cyklu promującego literackie stolice Europy. Jak poinformował w piątek szef Krakowskiej Komisji Filmowej Rafał Orlicki dokument z udziałem  Zagajewskiego powstanie w dwóch wersjach:  48- minutowej przeznaczonej do emisji telewizyjnej oraz  dłuższej 70 - 75 minutowej, która mogłaby być pokazywana na festiwalach filmowych.

Film powstał w ramach projektu "City(W)rites i jest finansowany ze środków europejskich pochodzących z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jego producentem jest Krakowskie  Biuro Festiwalowe. Realizację zdjęć wspiera Krakowska Komisja Filmowa, a partnerami są TVP i  Instytut Książki. Minister kultury i dziedzictwa narodowego przeznaczył na ten film środki z  programu "Promocja czytelnictwa".

EJ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  18.01.2013
Zobacz również
IDA nagrodzi dokumentalistów
La la la la – rzecz o Marcinie Różyckim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll