PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
POŻEGNANIA
  25.07.2020
Dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych, wieloletnia członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Lucyna Smolińska zmarła 25 lipca 2020 roku w Warszawie. Miała 87 lat.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 sierpnia (poniedziałek) 2020 roku o godzinie 11.00  w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie. Po nich nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego.

***

Lucyna Smolińska urodziła się 24 grudnia 1932 roku w Mławie. Była absolwentką Wydziału Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego (1961). Od początku lat 60. XX wieku była zawodowo związana z Telewizją Polską. W latach 1968-72 kierowała Redakcją Szkolną i Historyczną w Naczelnej Redakcji Oświatowej TVP 1. Przez kolejne dwa lata była szefową Redakcji Ogólnej TVP 2. Kierowała również Redakcją Filmów Dokumentalnych i Artystycznych (1983-84), a następnie Działem Reportaży i Filmów Dokumentalnych (1984-1991).

Ma w swoim dorobku twórczym około 300 pozycji zrealizowanych wraz z Mieczysławem Sroką. Wśród nich są filmy z cyklu: "Wielcy znani i nieznani", "Wielkie polemiki". Jest autorką takich filmów dokumentalnych takich jak: "Raszyn. 1809", "Na odsiecz Wiedniowi", "Wielcy animatorzy", "Opowieść o Jaśku Karpielu Bułecce", "Stanisława Brzozowskiego życie wśród skorpionów", "Zapaliłem świeczkę na swoim grobie". W 1987 roku za dokument "Walczący samotnik (Stanisław Witkiewicz)" otrzymała Złoty Ekran - nagrodę magazynu "Ekran".

Otrzymała wiele prestiżowych nagród i odznaczeń, m.in.: Medal Edukacji Narodowej, wyróżnienie dla Zasłużonego Działacza Kultury Polskiej, oraz główne nagrody na festiwalach o sztuce w Sandomierzu i Bolonii.
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  28.07.2020
Zobacz również
fot. SFP
Nie żyje Andrzej Piotr Morawski
Nie żyje Renata Pajchel
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll