PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
POŻEGNANIA
  14.06.2017
Reżyser, scenarzysta, wykładowca i członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zmarł w wieku 69 lat.
Piotr Andrejew urodził się 27 października 1947 w Szczecinie. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim (1969, Wydział Historii Sztuki i Wydział Prawa) oraz Wydział Reżyserii Filmowej PWSFTiTV w Łodzi (1973).
 
Jego etiudy szkolne (m.in. "Pajace") zwróciły uwagę oryginalnością stylu i wyrazem plastycznym. Zrealizował kilkanaście filmów krótkometrażowych współpracując z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi (m.in. „Idzie Mróz” o rysowniku krakowskim Danielu Mrozie ze zdjęciami Jacka Zygadło i muzyką Henryka Kuźniaka), Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie i SeMaFor-em w Łodzi. Bliskimi współpracownikami Andrejewa w tym okresie w tym okresie byli Zbigniew Rybczyński, który był operatorem jego filmów (m.in. nagrodzonej w Oberhausen „Rozmowy”) Jerzy Zieliński, który jako operator i współscenarzysta pracował przy wielu jego filmach, a następnie Zbigniew Wichłacz, który zrobił m.in. zdjęcia do wielokrotnie nagradzanego filmu „Okno”.

Członek Zespołu Filmowego "Kadr" w Warszawie od 1975 (kierownik artystyczny Jerzy Kawalerowicz), dla którego zrealizował trzy filmy fabularne: telewizyjną „Kradzież” oraz kinowe "Klincz" i "Czułe miejsca".

"Klincz" jest zaliczany do filmów kina moralnego niepokoju. Kreacja aktorska Tomasza Lengrena sprawiła, że ten film o bokserze, który musi przegrać walkę (scenariusz napisany przez Andrejewa z Filipem Bajonem), wywołał oddźwięk na festiwalu w Gdańsku (obecnie Gdynia) i był wielokrotnie nagradzany.

Andrejew był współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1975-1977), oddając przewodnictwo tragicznie potem zmarłemu Wojciechowi Wiszniewskiemu.

Od 1982 mieszkał w Holandii, gdzie kontynuował karierę filmową. W ostatnich latach często pracował w Polsce, m.in. był wykładowcą w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Był też autorem powieści ("Magiczna godzina", 2012) oraz książek filmowych: „Kompendium terminologii filmowej" (2005) i "Polsko-angielskiego słownika filmowego" (2007).


Ostatnia aktualizacja:  14.06.2017
Zobacz również
fot. Filmpolski.pl
Zmarł Władysław Rudnicki
Zmarł Bogusław Drewniak
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll