PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W poniedziałek 29 maja 2017 w warszawskim Kinie Kultura odbyło się wyjątkowe spotkanie z twórcami i producentami, którzy reprezentowali polską kinematografię podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

W spotkaniu udział wzięli m.in. Jerzy Radziwiłowicz – odtwórca głównej roli w filmie Andrzeja Wajdy "Człowiek z żelaza", Allan Starski– autor scenografii do filmu Wajdy, Aleksandra Terpińska, reżyserka filmu „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, który otrzymał na festiwalu dwie nagrody w ramach 56. Semaine de la Critique, Dorota Roqueplo, autorka kostiumów do prezentowanego w konkursie głównym festiwalu filmu „Łagodna” Siergieja Łoźnicy. Wśród uczestników wydarzenia pojawił się także Stanisław Dziedzic, koproducent filmu „Scaffolding” pokazanego w sekcji ACID, koproducent filmu Romana Polańskiego "Prawdziwa historia" (polska premiera zapowiadana na listopad 2017) - Mariusz Łukomski, współorganizatorka ScripTeast Violetta Kamińska, ambasadorka polskiego kina Grażyna Torbicka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka oraz scenografka Ewa Braun.



Polska obecność w Cannes

W sekcji Cannes Classics pokazano zrekonstruowany cyfrowo film „Człowieka z żelaza” w reżyserii Andrzeja Wajdy (Złota Palma w 1981 roku). To był wyjątkowy wieczór dla polskiej kinematografii. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Lech Wałęsa, Roman Polański, Jacek Bromski, Krzysztof Zanussi, Jerzy Skolimowski, Ryszard Bugajski, Dorota Kędzierzawska, Ewa Braun, Małgorzata Szumowska, Magdalena Sroka, a także bliscy współpracownicy Wajdy, którzy współtworzyli z nim „Człowieka z żelaza" – Krystyna Janda i Allan Starski.

Aleksandra Terpińska otrzymała w Cannes dwie nagrody: Canal+ oraz Rail d`Or za film „Najpiękniejsze Fajerwerki Ever”, którego scenariusz inspirowany był „Przypadkiem” Krzysztofa Kieślowskiego. Producentem filmu pokazywanego w sekcji Semaine de la Ciritique jest Studio Munka działające przy SFP. Terpińska wywiadzie dla SFP mówiła: „Wojna jest czymś na co nie mamy wpływu. Przedstawiam młodych ludzi zmuszonych do dokonania wyboru. Często są one sprzeczne z ich postrzeganiem świata”.



  Kuba Czekaj został laureatem Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Środkowo-Wschodniej. To wyróżnienie dla scenariusza filmu fabularnego „Sorry Polsko". Czekaj opowiadając o projekcie w wywiadzie dla SFP wspomniał, że będzie to sarkastyczna przypowieść, o tym co aktualnie dzieje się w naszym kraju. Warto przypomnieć, że to już dryga nagroda dla tego scenariusza, bowiem podczas 67. Berlinale Czekaj został laureatem Baumi Script Development Award.

W gronie uczestników prestiżowego programu „Producers on the Move”  znalazła się Maria Blicharska (Donten & Lacroix Films). Jest ona również współproducentką „Szronu” litewskiego reżysera Šarūnasa Bartasa. Francusko-litewsko-ukraińsko-polska koprodukcja prezentowana była w sekcji Director's Fortnight.

„Koniec widzenia” ("Time to Go") w reżyserii Grzegorza Mołdy wybrano spośród 4843 filmów zgłoszonych na 70. Festiwal Filmowy w Cannes przez twórców z całego świata. Film z Gdyni znalazł się w prestiżowym gronie 9 najlepszych produkcji. Obok niego w konkursie o Złotą Palmę ubiegały się obrazy z Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Grecji, Iranu, Stanów Zjednoczonych, Chin, Kolumbii i Szwecji.
AK/PZ/MR
Ostatnia aktualizacja:  1.01.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
57. KFF: Galeria zdjęć
70. MFF w CANNES: Galeria polskiej obecności
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll