PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Janusz Chabior, Eryk Lubos i Zbigniew Zamachowski znaleźli się w obsadzie filmu "Historie warszawskie" - nowelowej opowieści osadzonej we współczesnych realiach stolicy. Pierwszy klaps na planie padł w weekend.

„Warszawskie historie” (tyt. roboczy) to film pełnometrażowy składający się z sześciu splecionych ze sobą nowel fabularnych. Całość tworzy specyficzną panoramę obyczajową życia we współczesnej, polskiej metropolii. W założeniu ma to być niepokorny oraz nieoczywisty portret współczesnej Warszawy i jej mieszkańców. Postacie występujące w filmie dzieli status społeczny, płeć i wiek. Mają różne ambicje i marzenia. Ale wszystkim przyszło żyć w mieście, na którym cieniem położył się krzyż. Bohaterem noweli przewodniej jest samozwańczy Mesjasz - Igła.


Na planie "Warszawskich historii", fot. Anna Rzepka/WFDiF

Film jest wspólnym projektem Macieja Cuske, Kacpra Lisowskiego, Nenada Micovica, Mateusza Rakowicza i Tymona Wyciszkiewicza. W pracach nad scenariuszem brał udział także Piotr Subbotko, który z powodu innych zobowiązań nie może uczestniczyć w dalszej realizacji.

Siłą pomysłu filmu nowelowego jest praca zespołowa. Autorzy bowiem nawiązują do chlubnej przeszłości polskiej kinematografii, czyli zespołów filmowych. Każdy z nich ma już solidny dorobek filmowy, ale wszyscy są jeszcze przed debiutem pełnometrażowym. Wykorzystują swoje umiejętności, rozwijane w przeszłości we wspólnej pracy. Grupę tworzą reżyserzy z przeróżnym doświadczeniem (storyboardzisty, dokumentalisty, producenta, operatora, scenarzysty, drugiego reżysera.) Zatem, by w pełni wykorzystać wspólne atuty, twórcy podzielili się rolami i wspólnie pracują nad swoimi nowelami, służąc sobie nawzajem radą i dzieląc się doświadczeniem na każdym etapie produkcji.


Magdalena Różańska na planie "Warszawskich historii", fot. Anna Rzepka/WFDiF

W "Warszawskich historiach" zobaczymy min: Magdalenę Różańską, Martę Lipińską, Klarę Bielawkę, Monikę Dryl, Eryka Lubosa, Zbigniewa Zamachowskiego, Łukasza Simlata, Andrzeja Andrzejewskiego, Janusza Chabiora. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak.

„Warszawskie historie” to kolejny po „Dziewczynie z szafyBodo Koxa, „LinczuKrzysztofa Łukaszewicza oraz „GaleriankachKatarzyny Rosłaniec debiut produkowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Budżet filmu wynosi 2 mln 915 tys. złotych. Projekt otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 1 mln 200 tys.

RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  11.06.2013
Zobacz również
Tyszkiewicz, Deląg i Kwaśny w filmie o Katyniu
Jest zwiastun "Wałęsy" Andrzeja Wajdy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll