PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
FILMY W PRODUKCJI
  25.10.2012
W październiku zakończyły się zdjęcia do krótkometrażowego filmu fabularnego "Mleczny brat" Vahrama Mkhitaryana, kolejnej wspólnej „30-stki” Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i Wajda Studio.
 
"Mleczny brat" to historia 10-letniego Seto, który żyje w małej wiosce ze swoją rodziną: rodzicami, dwiema siostrami oraz babcią. Jego mama jest w ciąży, a chłopiec marzy o braciszku, który wkrótce ma przyjść na świat. Niestety nowo narodzone niemowlę umiera. Chłopiec zostaje pozostawiony sam sobie ze swoim niespełnionym marzeniem o rodzeństwie. Matka Seto choruje po poronieniu i żadne z tradycyjnych lekarstw nie może jej uleczyć. Pewnego dnia w domu Seto pojawia się Razmik, stary pasterz, chowając za pazuchą nowo narodzone jagnię. Karmienie małego baranka pomaga  matce wyzdrowieć i wszystko powraca do normalnego rytmu. Jednak nie dla Seto, który nie może pogodzić się z faktem, że miejsce jego upragnionego braciszka zajął baranek. Z czasem Seto przełamuje swoją niechęć i „mleczny brat” znajduje miejsce w jego sercu.


Manuk Kishmishyan, fot. Marcin Cichoń/Wajda Studio
 
-Tytułowego „Mlecznego brata” grały dwie owieczki: Ajcho i Drop – opowiada Alicja Kizińska, polska kierownik produkcji. - Pierwsza jest sierotką, kupiliśmy ją w czerwcu i zabraliśmy do fachowych treserów, którzy opiekowali się nią przez cztery miesiące. Ajcho wychowała się razem z psem, a po zakończeniu zdjęć zamieszkała w domu Manuka, czyli filmowego Seto. Druga, młodsza owieczka po ostatnim klapsie wróciła do rodzinnej zagrody.


Lusine Avanesyan, Manuk Kishmishya, fot. Marcin Cichoń/Wajda Studio

 
- To pierwsza polsko-ormiańska koprodukcja, jesteśmy bardzo z niej dumni – mówi Joanna Szymańska, szef działu produkcji Wajda Studio. – Warunki były trudne i wymagające, zdjęcia realizowaliśmy w plenerach oddalonych od cywilizacji o kilka godzin jazdy samochodem, co ułatwiło nam stworzenie atmosfery odosobnienia naszych bohaterów i ich chaty.


 - Temat filmu sam podpowiada formę, obliguje mnie do ascetycznego sposobu opowiadania za pomocą skromnych środków filmu dokumentalnego, przede wszystkim obserwacji, co daje możliwość zżycia się z bohaterami – mówi Mkhitaryan, który rozwijał projekt „Mlecznego brata” podczas Programu Fabularnego STUDIO PRÓB w Szkole Wajdy.


Drop, fot. Marcin Cichoń/Wajda Studio

Vahram Mkhitaryan ukończył wydział reżyserii na Ormiańskim Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym, wyreżyserował kilkadziesiąt reklam społecznych oraz telewizyjnych filmów dokumentalnych. Ukończył Program Fabularny STUDIO PRÓB oraz Program Dokumentalny DOK PRO w Szkole Wajdy.

Film powstaje w ramach programu „30 Minut”, realizowanego przez Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, przy wsparciu TVP. Program współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentem i producentem wykonawczym jest Wajda Studio. Koproducentami filmu są MX35 oraz Hy Pictures z Armenii. Film powstaje przy wsparciu finansowym Fundacji Agory oraz armeńskiego Kinocentrum.


KS
SFP
Ostatnia aktualizacja:  25.10.2012
Zobacz również
Canal+ koproducentem nowego filmu Urszuli Antoniak
"Hiszpanka" czyli tworzenie historii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll