PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Historia Roja" – to nowy polski film historyczny, poświęcony  Żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych. - Z racji ogromnych wysiłków, jakie system komunistyczny włożył w walkę z czcią i pamięcią o żołnierzach NSZ – grupę tę przyjęło się określać jako „Żołnierzy Wyklętych – wyjaśniają autorzy filmu.

Portalfilmowy.pl w rubryce "Salon Filmowy" publikuje wywiad z reżyserem filmu Jerzym Zalewskim, który opowiada o motywach, jakie skłoniły go do zajęcia się tym tematem i o okolicznościach realizacji filmu. Film jest jeszcze na etapie prac końcowych, obecnie można go obejrzeć na pokazach, które organizuje reżyser.  Producenci filmu mają problem z dopięciem budżetu, ponieważ niektórzy z koproducentów obniżyli deklarowane z początku wkłady. Twórcy są jednak zdeterminowani i szukają pieniędzy poza oficjalnymi instytucjami (ale to już temat na osobny artykuł). Zapraszamy do lektury wywiadu.
https://www.sfp.org.pl/wydarzenia,53,7120,1,1,Pamietajmy-o-naszych-bohaterach-Mowi-tworca-Historii-Roja.html


"Historia Roja", reż. J. Zalewski, fot. www.historiaroja.pl

Film  opowiada historię Mieczysława Dziemieszkiewicza – żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W roli tytułowej zobaczymy Krzysztofa Zalewskiego, a towarzyszą mu m. in. Wojciech Żołądkowicz, Piotr Nowak, Marcin Kwaśny, Mateusz Łasowski, Konrad Marszałek, Dorota Landowska, Marcin Troński, Piotr Bajor.

Jerzy Zalewski   wpadł na pomysł nakręcenia filmu w 2004 roku po spotkaniu z Janem Białostockim, wnukiem Ignacego Oziewicza, pierwszego komendanta Narodowych Sił Zbrojnych. Białostocki w hołdzie dziadkowi, w latach 1998-2003 zebrał zrealizowane amatorsko świadectwa żołnierzy NSZ i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Kilkuletnie obcowanie z zarejestrowanymi przez Białostockiego postaciami, archiwami i dokumentami dotyczącymi NSZ i NZW zaowocowało powstaniem projektu serialu pt. „Żołnierze wyklęci” oraz scenariuszem filmu fabularnego pt. „Historia Roja”.


"Historia Roja", reż. J. Zalewski, fot. www.historiaroja.pl

„Film stanowi nie tylko hołd dla zapomnianych żołnierzy – pełni także rolę uzupełnienia luki w świadomości współczesnego Polaka o wiedzę o nieznanych do dzisiaj zbrodniach dokonanych w początkowym okresie istnienia PRL oraz o postawie ludzi nie pogodzonych z faktem przejęcia władzy w Polsce przez zbrodnicze, narzucone z góry rządy” – wyjaśniają autorzy filmu. - "Postawa Roja wydaje się dzisiaj skrajna i drugiej strony postawa ta wydaje się nieprzystawalna do rzeczywistości – w której na co dzień żyjemy, ale im dłużej będziemy o niej milczeli – tym bardziej będzie niezrozumiała. (...) Zasadniczym pytaniem, na które będą sobie odpowiadać widzowie to pytanie 'czy warto bronić przegranych spraw' – zważywszy, że skoro się ich broni, może nie są one do końca przegrane…”

Jerzy Zalewski jest absolwentem łódzkiej Szkoły Filmowej, autorem kilkunastu filmów dokumentalnych, m. n. głośnych "Tata Kazika", "Oszołom" (o Michale Falzmannie, odkrywcy afery FOZZ), "Obywatel poeta" (o Zbigniewie Herbercie),  około 10 spektakli Teatru TV (m. in. "Kwatera Bożych pomyleńców", "Psie głowy") , twórcą takich filmów fabularnych jak „Czarne słońca” czy "Gnoje".


"Historia Roja", reż. J. Zalewski, fot. www.historiaroja.pl

„Rój” to pseudonim Mieczysława Dziemieszkiewicza – dowódcy drużyny NSZ, Komendanta Powiatu Ciechanów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dowódcy oddziału partyzanckiego NZW. W 1949 roku. odbudował rozbitą Komendę Okręgu XVI NZW i stanął na jej czele. Jesienią 1949 r. odbudował rozbitą Komendę Okręgu XVI NZW i stanął na jej czele Zginął w 1951 roku w walce (wraz z towarzyszącym mu Bronisławem Gniazdowskim pseudonim „Mazur”) z 300-osobową grupą operacyjną UB i KBW w miejscowości Szyszki w powiecie Pułtusk. "Jeden z najwybitniejszych dowódców partyzanckich na terenie XVI Okręgu, niezwykle popularny wśród ludności cywilnej" - piszą autorzy filmu. 

Producentami filmu są: Studio Filmowe „Dr Watkins”, Telewizja Polska – Agencja Filmowa, współfinansują:  Polski Instytut Sztuki Filmowej. Media-SKOK, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe – SKOK.



WRÓB
www.historiaroja.pl
Ostatnia aktualizacja:  7.05.2012
Zobacz również
"Jesteś Bogiem". Pierwsze fotosy z filmu o Paktofonice
„O złej księżniczce Kunegundzie” w 3D [foto]
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll