PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Znany czeski fotograf Karel Cudlín przyjeżdża do Koszalina, aby stworzyć serię zdjęć w nadmorskiej scenerii. Przypadek sprawia, że jego przewodnikami po mieście zostają alternatywni artyści: Andrzej Ciesielski, Robert Knuth, Weronika Teplicka, Tomasz Rogaliński, Zdzisław Pacholski. Opowiadają gościowi o mieście, pokazują ciekawe miejsca, a w ich opowieściach Koszalin jawi się jako ważny ośrodek współczesnej plastyki.

Tak w skrócie przedstawia się treść nowego filmu dokumentalnego "Artyści z Koszalina" w reżyserii Przemysława Młyńczyka. Młyńczyk podkreśla, że  w ten sposób w nietypowy sposób opowiada o mieście i jego mieszkańcach, a także o sztuce i tworzących ją artystach. To oni w dużej mierze stanowią o charakterze  Koszalina i dlatego warto zobaczyć miasto ich oczami. Reżyser przekonał się o tym podczas styczniowej premiery filmu w koszalińskim kinie Kryterium. – Żadna z moich wcześniejszych produkcji nie miała tak ciepłego przyjęcia - przyznaje. Zainteresowanie filmem wykazały także różne instytucje m.in.. Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, gdzie dokument "Artyści z Koszalina" już był pokazywany.  Natomiast fotografie wykonane przez czeskiego twórcę  były eksponowane w galerii w Pradze. Wystawa "Magiczne morze" sporo powiedziała czeskim widzom o  Koszalinie. Mogli  poznać nastrój miasta i przekonać się, że jest nim sporo ciekawych rzeczy do oglądania. Doskonale pokazał je także w filmie Andrzej Musiał, autor zdjęć. – To wspaniały operator, który współpracował już z tak znakomitymi twórcami jak Izbella Cywińska, Mariusz Grzegorzek czy Maciej Drygas – dodaje reżyser.


Na planie: fotografik Zdzisław Pacholski prezentuje swoje prace, fot. Fundacja Młodego Kina

Za dźwięk odpowiada Agata Chodyra, autorami muzyki są Same Road i Miłosz Wośko. Film zmontowała Agata Kisiel. Producentem filmu jest Fundacja Młodego Kina, a projekt uzyskał dofinansowanie Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego "Pomerania Film". Film trwa 45 minut.


W drodze nad morze Karel Cudlin (z lewej ) i grafik Andrzej Ciesielski, jeden z bohaterów filmu, fot. Fundacja Młodego Kina

Przemysław Młyńczyk urodził się w 1966 roku w Białymstoku, jest reżyserem i scenarzystą filmowym. Jest absolwentem praskiej Akademii Sztuki Dramatycznej FAMU, wydziału reżyserii filmowej, autorem kilkunastu filmów dokumentalnych i miniatur. Współpracował z Piotrem Szulkinem przy filmie "Femina". Był jednym z założycieli Fundacji Młodego Kina. Od 1992 organizuje w Gdańsku Europejski  Festiwal Dokumentu i Reklamy Euroshorts.


Koszlińska Galeria Scena: performers Roberta Knutha, fot. Fundacja Młodego Kina


Agata Bogiel
Fundacja Młodego Kina
Ostatnia aktualizacja:  12.03.2012
Zobacz również
Agnieszka Grochowska i wszystkie dzieci Wałęsy
"Bez tajemnic". Zdjęcia do drugiego sezonu w kwietniu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll