PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Dzień kobiet“ to tytuł pełnometrażowego debiutu Marii Sadowskiej, dziś, 8 marca jest właściwym dniem, aby o tym filmie mówić.

- Już prawie skończony, jeszcze ostatnie szlify produkcyjne, pracujemy nad dźwiękiem. Kosztował nas dużo pracy, właściwie trzy lata. – mówi wokalistka, reżyserka i ...mama od 6 tygodni. Mówi nam też, że priorytetem jest teraz dla niej życie rodzinne.
 
Eryk Lubos, Katarzyna Kwiatkowska, fot. Jacek Drygała

„Dzień kobiet“ to historia Haliny, kasjerki w sieci handlowej „Motylek“, której życie zmienia się drastycznie wraz z awansem. Wyższe stanowisko to nowe obowiązki, nowe przywileje, ale i trudności, z którymi będzie musiała się zmierzyć. Halina z dnia na dzień zostaje wyrzucona z pracy, a przyjaciele odwaracają się od niej. Kiedy dopada ją rozpacz, postanawia walczyć o swoje prawa i przebaczenie przyjaciółek z pracy.

Wydarzenia w filmie oparte są na faktach, a wiedza o nich wynika z rozmów z ludźmi ze stowarzyszenia pracowników poszkodowanych przez wielkie sieci handlowe.

- Od strony psychologicznej postać jest wymyślona przeze mnie. Kasia Kwiatkowska, która gra główną postać nie jest zupełnie anonimową osobą, ale odkryłam ją dla roli dramatycznej. Zupełnie mnie ujęła na castingu – ma niesamowitą zdolność wcielania się, w jednej chwili przestaje być Kaśką z Warszawy, zamienia się w zaszczutą kasjerkę. Kasia ma ogromny talent, żeby sie otym przekonać wystarczy iść na przedstawienie "Wielki apetyt" w teatrze Buffo gdzie wciela się w 42 postacie będąc w jednym kostiumie.
 
Kadr z filmu, fot. Jacek Drygała

„Dzień kobiet“ to film o kobietach i realizowany przez kobiety. W roli głównej Katarzyna Kwiatkowska, filmowy pochód kobiet zamyka autorka scenariusza - Katarzyna Terechowicz. Reżyserka nazywa film feministycznym westernem.

- Nie jestem wielką, wojującą feministką ale jak każdej inteligentnej osobie – sprawy kobiet leżą mi na sercu. Kocham kobiety i uważam, że są wspaniałe.  Myślę, że jest coś takiego jak lojalność kobiet - warto o tym opowiadać.  Pomysł pochodzi od producenta – Darka Gajewskiego, który uznał, że będę się świetnie nadawać do zrobienia takiego „kobiecego“ filmu. Myślę, że to zawsze będzie jakiś motyw przewodni moich filmów, że będe opowiadać o kobietach. 


Kasjerki świętują ... "Dzień kobiet", fot. Dorota Wierzbicka

-  Film zaczyna się w miejscu gdzie kończy się „Non-stop kolor“, mój trzydziestominutowy film fabularny. W ostatniej scenie główna bohaterka idzie wśród demonstrujących pielęgniarek - to przejście od zabawy do zwrócenia uwagi na to, co sie dzieje wokół. Do tego się dojrzewa – moja płyta „Spis treści" też o tym opowiada. - dodaje Maria.

- Ten film porusza ważne sprawy dotyczące naszego życia, nas – kobiet, tego jak kobiety są traktowane w społeczeństwie.  Pokazuję silną kobietę, taką, która walczy. Właściwie to jest film o poszukiwaniu siły w sobie, o takim przejścu od słabości, o odwadze, która jest przełamaniem strachu. - zapowiada reżyserka.

Twórcy filmu zapowiadają jego premierę na Festiwalu w Gdyni, nie wiadomo jeszcze kiedy film trafi do kin.

EJ
informacja własna/portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  18.05.2012
Zobacz również
"Bez tajemnic". Zdjęcia do drugiego sezonu w kwietniu
PISF: stypendia scenariuszowe i na development
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll