PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

"Ojciec i syn", dokumentalne kino drogi od Marcela i Pawła Łozińskich, wkroczy wkrótce w etap montażu. Filmowcy mają już za sobą ponad dwutygodniową podróż do Paryża, w czasie której powstały zdjęcia do produkcji.

Łozińscy są nie tylko reżyserami filmu, ale też jego operatorami i bohaterami pod lupę wzięli łączącą ich więź. Wyprawa przez Europę starym campingowym busem (jak mówią sami autorzy – psychobusem) jest okazją do tego, by po latach burzliwych kontaktów znów lepiej się poznać, nawiązać dialog i wyjaśnić  nieporozumienia. Punktem docelowym jest Paryż, gdzie 24 lata temu w Ogrodzie Luxemburskim Marcel Łoziński nielegalnie rozsypał prochy swojej matki. "Ten film drogi ma szansę stać się uniwersalną, czytelną dla każdego opowieścią o rzadko ujawnianych, trudnych i  odmitologizowanych relacjach rodzinnych" – mówi o projekcie Paweł Łoziński.


Marcel i Paweł Łozińscy podczas kręcenia dokumentu "Ojciec i syn", fot. Łoziński Production.

Reżyserom zależało na uzyskaniu podwójnego punktu widzenia, dlatego każdy z nich dysponował swoją kamerą. Umówili się, że mogą się pytać wzajemnie o wszystko, w konsekwencji czego ich obraz ma nie tylko właściwości terapeutyczne, ale także formę eksperymentu filmowo-psychologicznego. Pracę Łozińskich wspiera montażysta Przemysław Chruścielewski.

Marcel Łoziński to autor wielu znakomitych fil­mów dokumen­tal­nych, między innymi:  "Wizyta" (1974), "Zderzenie czołowe" (1975), "Jak żyć" (1977), "Próba mikrofonu" (1980), "Ćwiczenia warsz­tatowe" (1984), "Wszystko może się przytrafić" (1995), "Żeby nie bolało" (1998), "Jak to się robi" (2006). Na swoim koncie ma nominacje do nagrody Europejskiej Akademii Fil­mowej oraz do Oscara za film dokumen­talny "89 mm od Europy" (1993). Syn Marcela, Paweł, pomnaża filmowy dorobek rodziny Łozińskich jako reżyser takich obrazów, jak: "Miej­sce urodzenia" (1992), "Taka historia" (1999), "Siostry" (1999), "Między drzwiami" (2004), "Wygnańcy" (2005), "Kici, kici" (2008), "Chemia" (2009). To także laureat prestiżowych nagród festiwalowych w Born­hol­mie, Paryżu, Lip­sku i Krakowie.

DP
Łoziński Production
Ostatnia aktualizacja:  18.03.2012
Zobacz również
Nowa produkcja Studia Munka i Wajda Studio
Pół sercem, pół seksem. Krakowska komedia omyłek
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll