PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  6.02.2012

Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze rozpoczynają niebawem zdjęcia do filmu fabularnego o cygańskiej poetce, Papuszy, którą twórczość zetknęła z Jerzym Ficowskim i Julianem Tuwimem. Moment rozpoczęcia zdjęć zbiega się w czasie z 25. rocznicą śmierci Papuszy, choć – jak mówią niektórzy – nie ma przypadków.

Jerzy Ficowski, młody poeta, dołączył do cygańskiego taboru niedługo po wojnie. Jako były żołnierz AK i powstaniec warszawski ukrywał się przed nową władzą. Dzięki pomocy przyjaciela pozyskał zaufanie i życzliwość Cyganów, z którymi wędrował wiele dni po Dolnym Śląsku. Gdy usłyszał o Cygance, układającej pieśni, z początku nie uwierzył. Cyganie, a w szczególności ich kobiety, byli wówczas niepiśmienni, pozbawieni jakiegokolwiek wykształcenia. A jednak 40 letnia wówczas Bronisława Wajs, znana lepiej jako Papusza – co w dialekcie Cyganów Polska Roma oznacza lalkę – układała pieśni.


Papusza czyli Bronisława Wajs, fot. Marek Skorupski/Forum

Ficowski przetłumaczył je na polski i zainteresował nimi Juliana Tuwima. Słynny poeta zachwycił się nimi i doprowadził do ich publikacji. 

Los Papuszy nie oszczędzał. Jako 16-latka została wydana za mąż za o wiele starszego Dionizego Wajsa. Podczas  wojny ukrywała się wraz ze swoją grupą w lasach na Wołyniu. W poemacie „Krwawe łzy” opisała gehennę ucieczek przed Niemcami i Ukraińcami.

Gdy sama nauczyła się czytać i pisać, Cyganie ją wyśmiewali, gdy opublikowano jej wiersze – odtrącili. Sprzeniewierzyła się tradycyjnej roli kobiety i dopuściła mageripen czyli skalania norm, wyznawanych przez tradycyjnych Cyganów. W szczególności dotyczyło to ujawnienia tajemnicy języka.

O losie Papuszy i spotkaniu dwojga artystów będzie opowiadał nowy film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. W tytułową rolę wcieli  się Jowita Budnik, w rolę Ficowskiego – Antoni Pawlicki, a Tuwima – Andrzej Walden. Autorami zdjęć będą Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń. W filmie zostanie wykorzystany poemat symfoniczny Jana Kantego PawluśkiewiczaHarfy Papuszy”.

Dotychczas filmowcy opowiadali o Papuszy w filmach dokumentalnych. W 1974 roku powstał film „Papusza” w reżyserii Mai i Ryszarda Wójcików, konsultowany przez samego Jerzego Ficowskiego. W 1992 Greg Kowalski zrealizował kontrowersyjną „Historię Cyganki”, w której zarzucał Ficowskiemu manipulację twórczością poetki w celu agitowania za osiedlaniem się Cyganów.  Według Adama Bartosza z Muzeum Etnologicznego w Tarnowie to reżyser dopuścił się manipulacji. Niezależnie od oceny filmu warto pamiętać, że los Papuszy, jak i pozostałych Cyganów był zdeterminowany przez działania władzy komunistycznej, która najpierw zachęcała ich do porzucenia koczowniczego trybu życia, a później stosowała wobec nich represje.

Producentem filmu fabularnego "Papusza" jest Film Produkcja Sp. z o.o., koproducentami Telewizja Polska S.A. oraz Canal+ Polska. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej – PISF.

KS
Portalfilmowy.pl, filmpolski.pl
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Nowy film Wojciecha Smarzowskiego
Krukówna i Chyra w „Psubracie”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll