PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jak wyglądała Warszawa „nieodbudowana”? Znamy ją z obu „Vabanków”, filmów „Hallo Szpicbródka”,. „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Wkrótce zobaczymy ją taką, jaka była kilka lat przed wybuchem II Wojny Światowej.

"Warszawa 1935" to niezwykły projekt trójwymiarowego filmu animowanego. Projekt odbudowy Warszawy w technologii 3D jest dziełem studia Newborn z warszawskiej Pragi, którego założycielem są Tomasz Gomoła i Ernest Rogalski.

Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Gomoła, który postanowił oddać prawdziwego ducha Warszawy i odtworzyć niepowtarzalną atmosferę miasta, którą tworzyły, obok architektury,  pierwsze taksówki, latarnie gazowe, asfaltowe drogi, automobile i motocykle. A także mieszkańcy miasta.


Fot. Neborn

Polski Instytut Sztuki Filmowej na swoich stronach zamieszcza rozmowę z twórcami filmu i prezentuje pierwsze kadry. - Nasza stolica, która jest bohaterem tak wielu opowiadań,  nie doczekała się jeszcze próby rekonstrukcji, mówi Gomoła. - Założenia były proste – pokazać architekturę Warszawy z okresu międzywojennego, którą znamy tylko z fotografii. To  założenie przełożyło się na profesjonalny, wysokobudżetowy film sensacyjno dokumentalny – mówi Ernest Rogalski.
 
„Projekt ‘Warszawa 1935’ odkrywa zupełnie nowe wyobrażenie o naszej niedawnej przeszłości. Dostępne stare fotografie ukazują jedynie zarys kształtu miasta, budując niepełne wyobrażenie o pięknie, kulturowym bogactwie i znaczeniu Warszawy zaledwie 75 lat temu.” – piszą na stronach internetowych Newborn autorzy projektu.


Fot. Neborn

- Kierowaliśmy się tylko fotografiami, które z początku braliśmy z netu, były one kiepskie, ale z czasem zaczęły napływać coraz lepsze, głównie dzięki współpracy z archiwami państwowymi. Zdarzało się, że musieliśmy się cofać, by poprawić jakiś detal, którego nie znaliśmy wcześniej – w rozmowie  z PISF Gomoła zdradza kulisy produkcji. - Centrum filmu stanowi ulica Marszałkowska, gdyż była wówczas najbardziej rozwiniętą częścią miasta. Światła (co prawda ustawiane ręcznie), asfalt,  korki -  w pełni żyjące i funkcjonujące miasto. To miejsce jest centralnym sektorem, z niego udajemy się w inne rejony miasta. Skupiamy się na Śródmieściu, ale za to liczba odtworzonych szczegółów jest ogromna – dodaje Rogalski.

Realizacja projektu trwała blisko 4 lata. Film jest obecnie na etapie postprodukcji. Twórcy chcą go zaprezentować w 2012 roku.


Kadr z filmu, Fot. Neborn

„Rekonstrukcja ówczesnych samochodów, tramwajów i bryczek również wymagała materiałów referencyjnych, do których dostęp nie był łatwy i wymagał długich poszukiwań i analiz. Najbardziej pomocnym źródłem informacji okazała się strona prowadzona przez prawdziwych miłośników i warszawskich pasjonatów zawiadujących od lat stroną www.warszawa1939.pl,  piszą autorzy projektu. Podkreślają  zaangażowanie i pomoc tej grupy hobbystów. W przygotowaniu filmu pomogli także fachowcy z Herder Institut, Audio vis, Sky Scryper City oraz z Archiwum Państwowego w Warszawie.

Warto dodać, że producent filmu to firma ze sporym doświadczeniem w dziedzinie nowych technologii - studio specjalizuje się w tworzeniu animacji 3D, 2D, kompozycji, grafiki komputerowej oraz realizacji  cyfrowych efektów specjalnych na potrzeby produkcji filmowych i reklamowych

Niezwykłe kadry z filmu można obejrzeć na stronie projektu - http://www.warszawa1935.pl
Film przygotowany przez PISF i rozmowę z twórcami znajdziesz tu: http://www.pisf.pl/pl/kinematografia/news/rozmowa-z-tworcami-projektu-warszawa-1935-wideo



Anna Wróblewska
www.pisf.pl, Newborn
Ostatnia aktualizacja:  16.01.2012
Zobacz również
Chyra jako radykalny Chrystus. Antoniak o planach polskich i holenderskich.
Casting do "Papuszy Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll