PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zakończyła się produkcja "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie". Reżyserem i autorem scenariusza filmu o wybitnej polskiej chemiczce jest Krzysztof Rogulski.

Maria Skłodowska-Curie jest dwukrotną laureatką Nagrodą Nobla. W 1903 roku wspólnie z Piotrem Curie i Henri Becquerelem, otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 r. nagrodzono ją zaś za samodzielną pracę nad chemicznymi i fizycznymi właściwościami polonu i radu oraz metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych.


Elisabeth Duda jako Maria Skłodowska-Curie, fot. Filmstom Productions

Powstanie filmu przypada w 100. rocznicę przyznania uczonej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Fabularyzowany dokument będzie prezentowany w TVP Kultura i we francuskiej stacji TV5 MONDE w pierwszym kwartale 2012 roku. W roli głównej zobaczymy polską aktorkę francuskiego pochodzenia, Elisabeth Dudę. Męża noblistki, Piotra Curie, zagrał Erick Deshors. Film zawiera wypowiedzi wnuczki Skłodowskiej, Helene Langevin-Joliot, francuskiej astronautki Claudie Haignere oraz piosenkarka Juliette Greco. Zdjęcia kręcono m.in. w Warszawie i w Podkowie Leśnej, a także w Paryżu, na Sorbonie i Dworcu Północnym (Gare du Nord), oraz w podparyskim Parc des Sceaux, gdzie mieszkali małżonkowie Curie. Autorem zdjęć jest Piotr Jaxa. Muzykę skomponował Krzysztof Aleksander Janczak.

"Maria Skłodowska, młoda kobieta urodzona w zniewolonym kraju, ruszyła odważnie do Francji, wchodząc niemal siłą w świat nauki, zarezerwowany wcześniej wyłącznie dla mężczyzn. Ułatwiła tym samym drogę następnym pokoleniom uzdolnionych kobiet. Nigdy nie dała się pokonać ani ludziom, ani okolicznościom. Reżyser postanowił ruszyć jej śladem, aby zobaczyć, jak wygląda sytuacja kobiet w nauce po stu latach od otrzymania przez Marię Skłodowską-Curie drugiego Nobla" - czytamy w opisie filmu.

Producentami są polski Filmstom Productions i francuski Alchimic Films, a koproducentem ze strony polskiej Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film otrzymał dofinansowanie PISF.
GU
PAP
Ostatnia aktualizacja:  19.12.2011
Zobacz również
Julia Pietrucha słowiańską wampirzycą
Jak górale z Niemcami sobie radzili
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll