PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Michał Żebrowski zastąpi Bogusława Lindę w roli majora Henryka Sucharskiego. Wznowiono zdjęcia do kontrowersyjnego filmu Pawła Chochlewa "Tajemnica Westerplatte".

 

Michał Żebrowski, fot. AKPA

Po raz pierwszy ujęcia do filmu "Tajemnica Westerplatte" kręcone były w 2009 roku, a główną rolę - majora Henryka Sucharskiego - grał Bogusław Linda. Pracę nad filmem jednak niespodziewanie przerwano. Media wielokrotnie donosiły o zawirowaniach w produkcji m.in. o problemach finansowych. Głośno było także o rezygnacji i powrocie Lindy na plan filmu, a także o kłopotach aktora ze zdrowiem. Od tego roku producentem wykonawczym filmu jest Jacek Samojłowicz. Zdjęcia wznowiono, ale już bez udziału Bogusława Lindy. Na jego miejsce, jako odtwórca głównej roli, został zatrudniony Michał Żebrowski.

- Zadzwonił do mnie producent Jacek Samojłowicz i zaproponował mi przerobienie materiału do filmu o Westerplatte. Dostałem rolę majora Henryka Sucharskiego, którego do tej pory bardzo dobrze grał Bogusław Linda. Spełniono moje oczekiwania i po prostu gramy - powiedział Michał Żebrowski. - To jest trudna, skomplikowana i niejednoznaczna rola. Scenariusz pokazuje życie wewnętrzne i tragedie osobiste głównych bohaterów. Pokazuje mit Westerplatte od strony psychologii człowieka, który jest na wojnie, a niekoniecznie jest szablonem skończonego, jednoznacznego bohatera - dodał aktor.

Ekipa "Tajemnicy Westerplatte" od wtorku przez kilkanaście kolejnych dni pracuje w hali zdjęciowej przy ul. Chełmskiej w Warszawie, a następnie - na przełomie marca i kwietnia - sceny będą kręcone w plenerze.

Wcześniej sporo kontrowersji wywołał scenariusz autorstwa Pawła Chochlewa. W 2008 r. twórcy filmu zgłosili się do Kancelarii Premiera RP o objęcie patronatem "Tajemnicy Westerplatte". Jednak zespół historyków, który analizował wówczas scenariusz, ocenił go bardzo krytycznie. „Po zapoznaniu się z ich opinią odnosimy się do tego filmu niezwykle krytycznie. Scenariusz nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną. To fikcja literacka, która w dodatku uderza w godność i honor polskich żołnierzy” - powiedział cytowany w 2008 roku w Gazecie Wyborczej szef gabinetu premiera Sławomir Nowak.

Przeciw protestom historyków stanęli artyści. Wystosowali oni list otwarty do mediów i polityków ws. filmu "Tajemnica Westerplatte". Podpisali się pod nim m.in.: Filip Bajon, Jacek Bromski, Agnieszka Holland i Jerzy Stuhr. "Trudno nam zrozumieć, że politycy, przyznający się do solidarnościowych korzeni, uważają za stosowne wprowadzać cenzurę prewencyjną metodą faktów dokonanych, korzystając z instytucji państwa. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której legalnie i zgodnie z procedurami przyznane dofinansowanie mogło być unieważnione pod naciskiem polityków. Zwłaszcza przed powstaniem obrazu filmowego i dokonaniem jego rzetelnej oceny" - napisali twórcy listu z września 2008 roku.

Sam reżyser sprzeciwił się zdaniu historyków i zapewniał cztery lata temu, że "będzie to film patriotyczny, w żadnym razie nie antypolski".

Akcja "Tajemnicy Westerplatte" rozgrywa się podczas pierwszych siedmiu dni września 1939 roku - momentu początku II wojny światowej. Jest to epicka opowieść o obronie polskiej placówki Westerplatte przed niemiecką armią.

W filmie grają także m.in.: Jan Wieczorkowski, Mirosław Zbrojewicz, Jan Englert, Piotr Adamczyk i Paweł Małaszyński. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Paweł Chochlew.

GW
PAP
Ostatnia aktualizacja:  15.11.2011
Zobacz również
Żebrowski jako Sucharski - pierwsze zdjęcia z planu!
Tramwaj z Wiśniewską i Schuchardtem nadjeżdża
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll