PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Andrzej Wolf pracuje nad pełnometrażowym dokumentem „Podróż w czasie”. W filmie znajdą się m.in. nigdzie dotąd niepublikowane zdjęcia z Jarocina’87 oraz współczesne rozmowy z uczestnikami tamtego festiwalu. Co w ich życiu zmieniło się przez ćwierć wieku? Kim jesteśmy, skąd przychodzimy i dokąd doszliśmy?

Jarocin, fot. Andrzej Wolf/Wolfilm

Andrzej Wolf był jednym z operatorów dokumentalnego portretu Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin’85 - „Fala” w reżyserii Piotra Łazarkiewicza. Dwa lata później operator powrócił na festiwal. Powstało siedem godzin materiału, w którym uchwycone zostały najważniejsze wydarzenia Jarocina’87. Andrzej Wolf miał świadomość, że w „Fali” zabrakło paru jarocińskich zdarzeń i faktów. Starał się to nadrobić. W archiwalnym materiale są więc charakterystyczne dla tamtych czasów obrazki, jak festiwalowe jedzenie: rozgotowane parówki z wody, ogórki kiszone kupowane za ostatnie pieniądze, kajzerka i mleko w torebkach foliowych. Są studenci z ruchu oazowego śpiewający na rynku. Jest życie miasteczka, zrujnowany rynek. Na ulicach autobusy ogórki, nyski milicyjne, maluchy, warszawy, syrenki i… jedyny zachodni samochód - pomarańczowy golf1. Msza za muzyków rockowych podczas której Józef Skrzek gra na organach. Te zdjęcia z Jarocinaྒྷ nie były do tej pory nigdzie publikowane - po raz pierwszy będzie je można zobaczyć w dokumencie "Podróż w czasie".

 - Udało mi się uchwycić nie tylko stan świadomości artystów, ale też zwykłych ludzi, zarówno uczestników festiwalu, jak i mieszkańców Jarocina. To filmowy obraz społecznej tęsknoty za osobistą wolnością, ale też marzeń o wolnej Polsce, o „innej” Polsce - powiedział nam Andrzej Wolf. Teraz po blisko ćwierć wieku w swoim autorskim dokumencie „Podróż w czasie” powraca do muzyków, uczestników festiwalu oraz mieszkańców miasta rozpoznanych w materiałach z Jarocina’87 i konfrontuje ich ówczesne widzenie siebie i świata z dniem dzisiejszym. Kim są dzisiaj? Jak ścierały się ich ideały, jak zrealizowały marzenia? - Zadajemy im te same pytania nie pokazując wcześniej wypowiedzi z 1987 roku - dodaje  reżyser.  Materiały archiwalne z festiwalu oraz współczesne rozmowy uzupełnione są ówczesnymi „newsami” TVP (m.in. o akcji „ każdy kłos na wagę złota”) oraz materiałami pochodzącymi z Trybuny Ludu i tymi przygotowywanymi przez służbę bezpieczeństwa.

Atutem „Podróży w czasie” będzie na pewno muzyka. W archiwalnych nagraniach zobaczymy zespoły: Sztywny Pal Azji, Acapulco, Stan Zvezda, Józef Skrzek, T.Love i 1984, Niemen, One Million Bulgarians, Armia, Wańka Wstańka, Wilczy Pająk, Kat, Kult, BN, Acapulco, Detonator, Dżem. We współczesnych nagraniach Jarocina z lat 2010 i 2011 zobaczymy : Dżem, T.Love, Acapulco i Armię.

Producentem „Podróży w czasie” jest Wolfilm. Uroczysta premiera dokumentu Andrzeja Wolfa odbędzie się prawdopodobnie podczas festiwalu Jarocin 2012. Film powstaje dzięki współfinansowaniu i ścisłej współpracy Wielkopolskiego Funduszu Filmowego, Miasta Jarocin, Spichlerza Polskiego Rocka oraz MPWiK w Jarocinie.

Grzegorz Wojtowicz
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  24.10.2011
Zobacz również
Zakończyły się zdjęcia do filmu z Dorocińskim
Francuski producent zainteresowany 5-letnią Basią
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll