PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W Meksyku rozpoczęły się  właśnie zdjęcia do wyjątkowego polskiego dokumentu "Six Degrees". Tytuł filmu nawiązuje do teorii „Sześciu stopni oddalenia” S. Milgrama, według której do każdej osoby na świecie można dotrzeć maksymalnie w 6 krokach.

Reżyser, Bartosz Dombrowski, postanowił sprawdzić tę teorię w swoim nowym filmie dokumentalnym. Koncepcja  jest następująca: mamy losowo wybraną osobę A i osobę B, po czym staramy się znaleźć łańcuch połączeń między nimi. Według teorii nie powinien on być dłuższy niż 6 znajomości. Następnie ekipa filmowa: reżyser Bartosz Dombrowski, operator Wojtek Zieliński, reżyser dźwięku Błażej Kafarski, rozpoczyna podróż, aby odnaleźć ludzi, którzy połączą ze sobą wybranych bohaterów.

Na początku zdjęć w czerwcu, w Warszawie, odbyły się dwa losowania. Wówczas wylosowano osobę A, czyli Martynę Załogę. 26-letnią wokalistkę zespołu Nancy Regan wybrano spośród 17 osób wskazanych wcześniej przez ekipę. Osoba B, do której ekipa stara się dotrzeć, została wskazana przez Warszawiaków.  Przypadkowo spotkani na ulicach ludzie losowali cyfry, które złożyły się na południk i równoleżnik (N 22° 10' 22" - W 103° 53' 17"), na przecięciu których znajduje się miejsce zamieszkania ostatniego bohatera filmu. Celem okazały się meksykańskie góry, gdzie kilka dni po losowaniu udała się meksykańska ekipa filmowa (z operatorem Danielem Blanco Villanueva na czele). Pierwsza spotkana tam przez nich osoba, która wyraziła chęć udział w projekcie została ostatnim bohaterem filmu. Jest nim 46-letni mężczyzna, Marco Antonio.

Pierwsza osoba - Martyna poprowadziła filmowców z Warszawy do Londynu. Stąd drugi bohater wysłał ich do Miami. Aktualnie ekipa znajdują się w stolicy Meksyku, gdzie realizuje zdjęcia z czwartym już bohaterem filmu.  Jeszcze tylko trzy kroki dzielą filmowców od celu. Czy im się uda przekonamy się wkrótce. Warto nadmienić, że w sierpniu tego roku za wirtualne potwierdzenie tej samej teorię wzięli się dwaj internetowi potentaci: Yahoo i Facebook, pod hasłem small world experiment.

Przebieg realizacji filmu można śledzić na profilu SixDegreesDoc (Facebook), gdzie codziennie pojawiają się nowe zdjęcia, filmiki lub komunikaty związane z kolejnymi etami produkcji.

Należy również pamiętać, iż "Six Degrees" to film nie tylko o teorii naukowej, ale przede wszystkim o relacjach między ludźmi. Stawia sobie pytania: jak silne są relacje interpersonalne i czy nasze wyobrażenia o życiu innych pokrywają się z rzeczywistością. Czy w dzisiejszym, ciągle kurczącym się świecie naprawdę jesteśmy bliżej siebie?

Film ma już swoim koncie pierwszy sukces. Jako jeden z dziewięciu dokumentów znalazł się w przeglądzie „Docu Talents from the East”, odbywającego się podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Wybrane dokumenty zostały uznane za najbardziej nowatorskie i obiecujące filmy w realizacji ze środkowej i wschodniej Europy.

Zdjęcia do dokumentu rozpoczęły się 4. czerwca i potrwają jeszcze około dwa miesiące. Natomiast już teraz pod adresem: East Pictures, odpowiedzialna m.in. za komedię "Ciacho" oraz Otter Films prowadzona przez Annę Wydrę, producentkę nominowaną do Oscara za „Królika po berlińsku”. Partnerem projektu jest Nokia. Realizację wspierają EBH, Cafe Ole i Oddweird Studio.

GU
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  6.12.2011
Zobacz również
Dokument o pomorskim Katyniu w TVP Historia
Belluci w obsadzie filmu Wajdy o Wałęsie.
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll