PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  2.10.2013
Współautorka scenariusza i reżyser filmu "Zbliżenia" Magdalena Piekorz umieściła akcję swojej najnowszej produkcji na rodzinnym Śląsku.

Twórcy filmu uciekają jednak od śląskiego stereotypu w kinie (kopalnie, huty, hałdy, familoki) i pokazują współczesne, bardzo atrakcyjne i nowoczesne oblicze Katowic, miasta które na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniło, stając się ważnym ośrodkiem kultury oraz nowoczesnego designu i przemysłu kreatywnego. Nie przez przypadek wśród obiektów zdjęciowych filmu "Zbliżenia" znalazły się między innymi: budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach,  nowoczesny dworzec autobusowy, galeria sztuki Wilson oraz sala koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach.


Na planie filmu "Zbliżenia", fot. Studio Filmowe TOR

We wnętrzu Bilioteki Akademickiej zaplanowana została  scena rozgrywająca się  w biurze, w którym pracuje jeden z głównych bohaterów filmu –Jacek (w tej roli Łukasz Simlat). Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej to jedna z najnowocześniejszych bibliotek hybrydowych w Polsce. Otwarta w październiku ubiegłego roku. Zachwyca swoją prostą, a jednocześnie piękną bryłą, nawiązującą do otoczenia oraz klasycznie prostym, ale funkcjonalnym układem przestrzeni wewnątrz budynku. Książki, dokumenty i inne materiały są dostępne dla wszystkich i na wszelkich możliwych nośnikach.

Magdalena Piekorz pokaże w swoim filmie również Salę Koncertową znajdującą się w najnowszym budynku należącym do Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach – Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej. Sala mieści 480 słuchaczy, charakteryzuje się znakomitą akustyką, dysponuje również studiem nagrań. To tutaj odbędzie się scena koncertu, w którym jako słuchacze będzie uczestniczyła para głównych bohaterów filmu, czyli Marta i Jacek (Joanna Orleańska i Łukasz Simlat)

Akademia Muzyczna imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach jest najstarszą wyższą uczelnią działającą na Górnym Śląsku. Jej początek związany jest z Państwowym Konserwatorium Muzycznym, które swoją działalność zainaugurowało uroczystym koncertem w dniu 28 września 1929 roku. W filmie zobaczymy również otwartą w 2001 roku galerię sztuki współczesnej w zrewitalizowanym budynku cechowni i łaźni szybów Wilson kopalni “Wieczorek”. To miejsce twórcy filmu wybrali do nakręcenia sceny wernisażu twórczości głównej bohaterki filmu Marty..Głównym celem Galerii Willson jest promocja młodych, zaangażowanych twórców oraz prezentacja polskiej i światowej sztuki współczesnej. Oprócz wystaw sztuki współczesnej, oraz festiwali odbywają się tu także koncerty, warsztaty artystyczne spektakle teatralne.

Film "Zbliżenia" Piekorz kręci na podstawie scenariusza, który napisała wspólnie z Wojciechem Kuczokiem. W rolach głównych zobaczymy Joannę Orleańską, Ewę Wiśniewską oraz Łukasza Simlata. Autorem zdjęć jest Marcin Koszałka. Film produkuje Studio Filmowe TOR w koprodukcji z FSF Ingenium i przy współfinansowaniu Urzędu Miasta Katowice oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Główna bohaterka filmu Marta ma 37 lat. Jest artystką, żoną i córką. Bez przerwy odzywający się sygnał telefonu: „Martusiu odbierz tu mama!” nie pozwala jej czuć się swobodnie nawet w najbardziej intymnych chwilach. Lata, które spędziła z matką pod jednym dachem i ich bliska relacja, sprawiają, że nie potrafi rozpocząć życia na własny rachunek. Mimo, że prawie każda wizyta u mamy kończy się awanturą, Marta wciąż wraca. Kobiety nie umieją bez siebie żyć, dłuższa rozłąka jest dla nich cierpieniem. Tej sytuacji próbuje sprostać Jacek, który chce stworzyć z Martą prawdziwy dom…DR
I-film
Ostatnia aktualizacja:  2.10.2013
Zobacz również
Niedopowiedzenie
Katowice jakich nie zna kino
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll