PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
O 200 tys. więcej niż pierwotnie zakładano dostaną z Dolnośląskiego Funduszu Filmowego twórcy obrazu "Ja, Olga Hepnarova". Łączna dotacja dla polsko-czeskiej produkcji wyniesie 450 tys. złotych.

Obraz "Ja, Olga Hepnarova" przedstawia historię kobiety, która 10 lipca 1973 w Pradze wjechała ciężarówką w grupę ludzi czekających na przystanku tramwajowym zabijając ośmioro z nich i raniąc dwanaście kolejnych. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej ilości ludzi. Przez lekarzy uznana została za zdrową psychicznie i skazana na karę śmierci, którą wykonano 12 marca 1975 roku. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.Film wyreżyserują Tomáš Weinreb i Petr Kazda. - Naszym celem nie jest apoteoza czynu tej młodej zbrodniarki, ale próba analizy zjawiska rodzącej się frustracji, która do niego doprowadziła - tłumaczą twórcy filmu. Polskim koproducentem obrazu jest Media Brigade. Ubiegający się o wsparcie w ramach Dolnośląskiego Konkursu Filmowego producenci początkowo nie znaleźli się na liście dofinansowanych projektów. Jednak w wyniku wycofania się z realizacji w tym roku filmów "Ptaki śpiewają w Kigali" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze oraz "Wielka ucieczka" w reżyserii Ksawerego Szczepanika, na początku września DFF rozdzielił uwolnione w ten sposób środki i wsparł produkcję filmu "Ja, Olga Hepnarova" kwotą 250 tys. złotych.

Otrzymane właśnie dodatkowe 200 tys. złotych to kolejne środki, które uległy alokacji. Jej powodem jest prośba ze strony producentów filmu "Królewicz Olch" Jakuba Czekaja o przesunięcie przyznanej dotacji na rok 2014.

Zdjęcia do filmu "Ja, Olga Hepnarova" w dużej części realizowane będą w plenerach Dolnego Śląska. Czeskim producentem filmu jest Black Balance. Za zdjęcia do filmu odpowiadać będzie Jolanta Dylewska, zaś za scenografię Marek Warszewski.

RP
Ostatnia aktualizacja:  23.09.2013
Zobacz również
Piotr Głowacki współpracownikiem Zbigniewa Religi
"Pani z przedszkola" w szpitalu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll