PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Sceny przygotowań do akcji pod Arsenałem realizowali we wtorek w Lublinie twórcy filmu "Kamienie na szaniec". Lubelskie Stare Miasto odtwarza w filmie realia okupacyjnej Warszawy; zdjęcia potrwają tu do końca tygodnia.

- Lublin bardzo dobrze się sprawdza, jako plan dla tego filmu, ponieważ tkanka miasta jest autentyczna, prawdziwa. Tu są kamienice, gdzie coś odpada, mur, tynki. To dla filmu jest fantastyczne, że jest prawda w tych kamienicach, tych uliczkach - mówi reżyser Robert Gliński.



- Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, że Lublin zagra w filmie "Kamienie na szaniec", i że zagra Warszawę. Przez to, że nasze piękne Stare Miasto, nie zostało zniszczone, to dzisiaj stanowi doskonałe zaplecze do działań ekip filmowych. Wiele filmów powstawało w Lublinie w ostatnich latach - dodaje wiceprezydent Lublina Katarzyna Mieczkowska-Czerniak.

Zdjęcia do ekranizacji książki Aleksandra Kamińskiego rozpoczęły się w Lublinie w poniedziałek i potrwają do końca tygodnia. Na Placu Rybnym zbudowana została atrapa fragmentu warszawskiego Arsenału. Po placu i sąsiednich ulicach Starego Miasta jeżdżą stare ciężarówki i wozy konne, można tu spotkać aktorów i statystów przebranych w niemieckie mundury z okresu II wojny światowej albo ucharakteryzowanych na osoby z ranami postrzałowymi.

We wtorek filmowcy kręcili sceny przygotowań do bojowej akcji pod Arsenałem, w której harcerze z Szarych Szeregów zaatakowali niemiecki samochód-więźniarkę i uwolnili przewożonego w niej swojego kolegę "Rudego" oraz innych więźniów.

W scenie będą wykorzystane efekty pirotechniczne. - Będzie się palić więźniarka, zaatakowana spod Arsenału butelkami zapalającymi, wyskoczą z więźniarki Niemcy, będą strzelać do chłopaków. Na koniec będzie jeszcze duży wybuch, gdzie Alek, postać ważna w "Kamieniach na szaniec", rzuca granat i ten granat powoduje, że paru Niemców wylatuje w powietrze" - opowiada Gliński.

W Lublinie filmowcy będą też kręcić inne sceny, które rozgrywają się w miejskich plenerach, takie jak przejazdy więźniarki transportującej więźniów między siedzibą gestapo na Szucha a więzieniem na Pawiaku.

- To jest ostatni etap, jeszcze potem kilka dni w Warszawie i będą zdjęcia skończone. Jestem zadowolony, coś już się nakręciło, materiał jest wyrazisty - ocenia Gliński.

Producentem filmu "Kamienie na szaniec" jest firma Monolith Films, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, w roli "Rudego" występuje Tomasz Ziętek. Premierę filmu zaplanowano na marzec przyszłego roku.

RP
PAP
Ostatnia aktualizacja:  18.09.2013
Zobacz również
"Zbliżenia" - film o toksycznych relacjach
Scorsese przygotuje miniserial o krwawych rządach Leopolda II
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll