PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  5.09.2013
Trwają zdjęcia do nowego filmu dokumentalnego niezależnej grupy filmowej Kontrplan z Wrocławia opowiadającego o społeczności Romów w Europie. Środki na realizację zbierane są za pomocą coraz bardziej popularnego crowdfundingu.

„Nomadzi” to dokument o tym, jak zmienia się współcześnie życie Romskich migrantów. Na przykładzie indywidualnych historii bohaterów, film opisze przyczyny ucieczki Romów z Rumunii. Jednocześnie, ukazując rzeczywistość Rumunii, przybliży odpowiedź na pytanie – jak to możliwe, że rumuńscy nomadzi czują się lepiej na polskich koczowiskach niż w kraju ich pochodzenia? „Nomadzi” będzie także opisem codzienności, taktyk przetrwania, statusu prawnego oraz mechanizmów, w jakie uwikłani są członkowie tej społeczności. Konfrontacja oczekiwań Romów z polską rzeczywistością stanowi pretekst do porównania sytuacji rumuńskich Romów w Rumunii i w Polsce.

Kadr z filmu „Nomadzi”, fot. wspieramykulture.pl

Jak tłumaczą sami twórcy: „Migracje ekonomiczne i bariery biurokratyczne im towarzyszące są tematem ważnym do podjęcia z prostej przyczyny – dotyczą nas wszystkich. Dopiero świadomość warunków w jakich dochodzi do migracji pozwala zrozumieć złożoność tych procesów. Stereotypy oraz akty przemocy motywowanej nienawiścią rasową i klasową, odbieranie podstawowych praw człowieka, grupom najniżej uposażonym w imię swoiście pojmowanego porządku i «estetyki» stały się codzienną praktyką. W świetle ostatnich wydarzeń we Wrocławiu i obserwacji nastrojów społecznych czujemy, że film ten jest szczególnie ważny.”

Realizacja filmu rozpoczęła się w sierpniu. Projekt jest przewidziany na kilka miesięcy, a ostatnie zdjęcia będą realizowane w Rumunii.

Kadr z filmu „Nomadzi”, fot. wspieramykulture.pl

Film grupy Kontrplan można wesprzeć finansowo za pośrednictwem platformy wspieramkulture.pl, umożliwiającą gromadzenie przez twórców funduszy na projekty kulturalne. Wspieramkulture.pl to pierwszy serwis finansowania społecznościowego czyli coraz popularniejszego crowdfundingu w Polsce, w całości dedykowany projektom związanym z kulturą.

Wrocławianie mają na swoim koncie takie filmy jak zaangażowany społecznie dokument „Lokatorzy na sprzedaż”, dotyczący nielegalnych i brutalnych wysiedleń mieszkańców prywatnych kamienic w Poznaniu; dwa krótkometrażowe filmy fabularne ( „Bez piór”, „Pomyłka”) oraz jeden średniometrażowy ( „102,7 MHz”).

MR
wspieramykulture.pl
Ostatnia aktualizacja:  5.09.2013
Zobacz również
Na planie „Pani z przedszkola”
Szukają malarzy do filmu o Van Goghu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll