PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Na październik zapowiedziano premierę dokumentalnego obrazu "Z wnętrza", którego bohaterem jest Zdzisław Beksiński. Film w całości składać się będzie z materiałów nakręconych przez artystę oraz jego żonę Zofię i syna Tomasza.

Pochodzący z Sanoka, zmarły tragicznie w lutym 2005 roku, Zdzisław Beksiński zaliczany jest do grona najsłynniejszych polskich malarzy współczesnych. Jego pełna mistycyzmu, na poły fantastyczna twórczość przy wsparciu słynnego paryskiego marszanda Piotra Dmochowskiego zdobyła rozgłos we Francji, Belgii, Niemczech i Japonii. Po jego obrazy w 1981 roku sięgnął Jerzy Skolimowski, który wykorzystał je w filmie "Ręce do góry". Inspirację malarstwem Beksińskiego deklaruje także hollywoodzki reżyser Guillermo del Toro.Na początku lat 90. Beksiński na amatorskim sprzęcie VHS przez pięć lat dokumentował swoją pracę, kolejne etapy powstawania swoich obrazów, ale także codzienne życie swojej rodziny. Na pomysł wykorzystania, będących w posiadaniu Muzeum Historycznego w Sanoku, wideonotacji artysty wpadł Tomasz Szwan z rzeszowskiej Fundacji Beksińskiego. Wraz z montażystami Cezarym Grzesiukiem i Grzegorzem Jóźwikiem z 60 godzin nagrań z lat 1989-1994 do filmu "Z wnętrza" wybrał 45 minut ukazujących artystę prywatnie, w zaciszu domu, który jednocześnie pełnił rolę pracowni. Materiał ten uzupełniony został, pochodzącymi z lat 60. nagraniami z kamery 8mm, na których widać młode małżeństwo Beksińskich i ich kilkuletniego syna Tomasza. Ilustrację muzyczną do filmu stworzył, związany ze sceną elektroniczną. Łukasz Szałankiewicz.

Producentem filmu jest Fundacja Beksiński. "Z wnętrza" zostałi dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, Urząd Miasta w Sanoku oraz prywatnych sponsorów. Premierę filmu zaplanowano w październiku w Sanoku. Następnie producenci zamierzają zgłosić go na przyszłoroczny Krakowski Festiwal Filmowy.

RP
gazeta.pl
Ostatnia aktualizacja:  2.09.2013
Zobacz również
Szukają malarzy do filmu o Van Goghu
Nie chodzi mi o patriotyzm
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll