PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Z końcem lipca ruszyły zdjęcia do czesko-polskiego dokumentalnego serialu "Gottland" na podstawie bestsellerowych reportaży Mariusza Szczygła opowiadających o XX-wiecznych Czechach i Słowacji.

Wydany w 2006 roku "Gottland" Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereotypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie. Bohaterowie reportaży: najsłynniejsza czeska aktorka Lida Baarova, która została kochanką Josepha Goebbelsa; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, Vera Saudkova - autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem, Zdenek Adamiec - młody Czech, który w 2003 roku w proteście przeciw konsumpcjonizmowi podpalił się w tym samym miejscu, gdzie przed laty przeciw radzieckiej inwazji zaprotestował Jan Palach, oraz wielu innych – to postaci, których barwne życiorysy układają się w opowieść o osobliwych czasach, w jakich przyszło im żyć.Będący bestsellerem zarówno w Polsce, jak i w Czechach i Słowacji, uhonorowany tytułem Europejskiej Książki Roku 2009 "Gottland" doczekał się już kilku adaptacji teatralnych m.in. w Chorzowie i w Ostrawie, a teraz trafi na telewizyjne ekrany za sprawą czeskiej firmy producenckiej Nutprodukce, która ma na swoim koncie m.in. "Gorejący krzew" Agnieszki Holland. Do ekranizacji wybrano siedem reportaży, a ich filmowe wersje przygotowują studenci z praskiej szkoły filmowej FAMU: Bohdan Bláhovec, Viera Čákanyová, Petr Hátle, Rozálie Kohoutová, Lukáš Kokeš, Radovan Síbrt, Klára Tasovská. Koproducentem ze strony polskiej jest Centrala Film, dla której to już kolejna, po głośnym "W cieniu" Davida Ondricka, współpraca z Czechami. Za zdjęcia do "Gottland" odpowiada Paweł Dyllus, muzykę zaś napisze wrocławianin Patryk Cannon.

Realizująca zdjęcia ekipa od kilku dni przebywa we Wrocławiu, gdzie kręcone są sceny do odcinka "Kochaneczek ludu". To historia Jana Procházki, znanego czeskiego scenarzysty, który był ikoną końca lat 60. ubiegłego wieku, a następnie został zniszczony programem telewizyjnym, w którym wyemitowano nagrania jego rozmów ze służbą bezpieczeństwa. W kręconych właśnie fabularyzowanych ujęciach Wrocław gra Pragę z tamtych czasów.- Poprzez opowieść o losach ludzkich, Szczygieł opowiada skomplikowane dzieje naszych południowych sąsiadów. Zafascynowany niepowtarzalną czeską kulturą i obyczajowością, zmysłem ironii, humorem i sarkazmem, przypomina czeskie spotkania z *historią spuszczoną z łańcucha”. Czytamy te opowieści przez pryzmat własnych losów, co czyni lekturę jeszcze bardziej zajmującą - pisał o "Gottland" Adam Michnik. O tym, czy czeskim i polskim filmowcom udało się uzyskać na ekranie taki sam efekt, przekonamy się w przyszłym roku.

Budżet całej produkcji to 1,8 mln zł, z czego 170 tys. dał Polski Instytut Sztuki Filmowej. Serial będzie miał premierę w styczniu 2014 roku w Czechach. Niedługo później ma trafić też na polskie ekrany.

RP
gazeta.pl / nutprodukce.cz
Ostatnia aktualizacja:  13.08.2013
Zobacz również
Na planie "Naturalnych" Kristoffera Rusa
Arturo Mari narratorem serialu o Janie Pawle II
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll