PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  14.05.2013
Twórcy 40 filmów fabularnych ubiegają się o dotacje na produkcję w ramach drugiej w tym roku sesji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W sumie komisje eksperckie mają do rozpatrzenia aż 183 wnioski.

Jest wśród nich m.in. "Pani z przedszkola", nowy projekt Marcina Krzyształowicza, autora świetnie przyjętej "Obławy". Na planie filmu, za produkcją którego stoi Skorpion Arte, spotkają się: Maciej Stuhr i Adam Woronowicz. W obsadzie pojawić się mają także: Magdalena Cielecka, Karolina Gruszka, Krystyna Janda i Marian Dziędziel.


Marcin Krzyształowicz na planie "Obławy", fot. Dagmara Romanowska

W gronie projektów ubiegających się o wsparcie powraca film Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze "Ptaki śpiewają w Kigali". To oparta na faktach historia młodej dziewczyny z plemienia Tutsi i norweskiego ornitologa, który ratuje jej życie podczas rzezi Tutsi przez Hutu w Rwandzie w 1994 roku. Film miał być realizowany kilka lat temu, a główną rolą był zainteresowany amerykański gwiazdor Nick Nolte. Projekt dostał wówczas dofinansowanie z PISF, lecz ostatecznie nie doszedł do skutku, a Krauzowie przystąpili do prac nad "Papuszą". Być może drugie podejście okaże się dla nich szczęśliwe.

Swego czasu głośno było także o scenariuszu "Derby" Jarosława Banaszka, Marcina Litewki i Tomasza Szafrańskiego. W 2008 roku tekst zajął trzecie miejsce w konkursie scenariuszowym Hartley-Merrill, a także otrzymał drugą nagrodę w konkursie "Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa". Autorom tej – osadzonej w środowisku zwaśnionych kibiców Wisły Kraków i Cracovii – historii udało się znaleźć producenta w postaci Studia Filmowego "Zebra".


Kadr z filmu "Miłość w Mieście Ogrodów", fot. Paweł Wach/Magic Production

Tandem Adam SikoraIngmar Villqist ubiega się o dofinansowanie realizowanego od jesieni ubiegłego roku filmu "Miłość w Mieście Ogrodów". W historii miłosnej rozgrywającej się na Śląsku w niedalekiej przyszłości główne role grają: Andrzej Chyra, Michalina Olszańska, Grażyna Szapołowska, Maja Ostaszewska oraz Tomasz Schuchardt.

Na liście 40 tytułów ubiegających się o dofinansowanie w ramach Priorytetu "Produkcja filmów fabularnych" znalazły się także nowe tytuły Jerzego Skolimowskiego ("11 minuta"), Jana Jakuba Kolskiego ("Serce, serduszko i wyprawa na koniec świata"), Łukasza Palkowskiego ("Bogowie"), Pawła Borowskiego ("Ja teraz kłamię").

Zaś o dofinansowania na rozwój projektu, bądź stypendium scenariuszowe starają się m.in.: Filip Bajon i Janusz Anderman ("Benefis Eugeniusza Bodo"), Jan Kidawa-Błoński ("Pociąg"), Waldemar Krzystek ("Poprowadź mnie na drugą stronę"), Kasia Adamik ("Akt urodzenia"). W gronie tym znalazł się także adaptacja powieści s-f "www.1939.com.pl" Marcina Cieszewskiego o współczesnym polskim oddziale przeniesionym w czasie do września 1939 roku, którą miałby  reżyserować Maciej Dejczer.


Szkic do filmu "Karski & The Lords of Humanity", fot. facebook.com/KarskiandTheLordsOfHumanity

Wśród 35 wniosków o dofinansowanie produkcji filmów dokumentalnych zwraca uwagę szczególnie głośny już projekt "Karski i władcy ludzkości" Sławomira Grunberga, w którym sekwencje animowane mają powstać pod okiem współautora "Walca z Baszirem" Yoniego Goodmana.

Na liście znalazł się także nowy projekt nagrodzonego w tym roku na festiwalu Sundance Grzegorza Zaricznego, "Dwoje z ławki". W gronie ubiegających się o dofinansowanie są również biograficzne dokumenty "Errata do rysopisu. Zdzisław Maklakiewicz" Krzysztofa Tchórzewskiego oraz "Nie robić głupstw. Opowieści filmowe Stanisława Janickiego" Krzysztofa Tusiewicza. A także nowy projekt Andrzeja Fidyka "Rosyjskie motyle".

O wsparcie rozwoju projektów dokumentalnych ubiega się też grono "młodych zdolnych", m.in. Radka Franczak ("I wtedy pachniał bez"), Aleksander Dembski ("Po drugiej stronie lustra"), Jakub Maciejko ("Bitwa o tron").

Wśród blisko trzydziestu wniosków o wsparcie produkcji filmów animowanych znajdziemy m.in. nowe filmy Balbiny Bruszewskiej ("Czarnoksiężnik z krainy US") i Sławomira Shutego ("Cargo").

Informacje o dofinansowaniu w ramach II sesji PISF powinniśmy poznać w połowie czerwca. Z listą złożonych projektów można zapoznać się na stronie: www.pisf.pl.


RP
PISF / portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  15.05.2013
Zobacz również
"Po to robię filmy, żeby prowokowały"
Opus Film partnerem najnowszego filmu Fatiha Akina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll