PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Znany z głównej roli w "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego Ireneusz Czop wcieli się w postać ppłk. Jana "Radosława" Mazurkiewicza, jednego z dowódców Powstania Warszawskiego. Fabularyzowany dokument o tej postaci zrealizuje Małgorzata Brama.

Urodzony w 1896 roku we Lwowie Jan Mazurkiewicz podczas I wojny światowej walczył w Legionach. Po jej zakończeniu na stałe związał się z armią. W sierpniu 1939, przed wybuchem II wojny światowej, był w sztabie Grupy Operacyjnej Dywersji. W połowie września 1939 w Stanisławowie założył Tajną Organizację Wojskową. Po jej połączeniu w marcu 1943 z "Kedywem" - Kierownictwem Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej - został zastępcą szefa organizacji, pułkownika Augusta Emila Fieldorfa, ps. "Nil", a 1 lutego 1944 objął dowództwo Kedywu.


Ireneusz Czop jako ppłk. Jan "Radosław" Mazurkiewicz, fot. Fundacja Erina B

W powstaniu warszawskim dowodził zgrupowaniem (nazwanym od jego pseudonimu Radosław), w skład którego wchodziły oddziały: Broda 53, Zośka, Parasol, Miotła, Pięść i Czata 49. Przeszedł szlak bojowy od Woli, poprzez Stare Miasto, ewakuację kanałami, na Czerniaków i ponownie kanałami na Mokotów. Został poważnie ranny 11 sierpnia, w czasie walk w rejonie ulic Okopowej i Stawki. 2 października 1944 został awansowany na pułkownika. Po kapitulacji kontynuował działalność konspiracyjną, a po rozwiązaniu Armii Krajowej został delegatem na Obszar Centralny Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj.

1 sierpnia 1945, w pierwszą rocznicę wybuchu powstania, został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Zwolniony po miesiącu, stanął na czele tzw. Centralnej Komisji Likwidacyjnej AK. 8 września 1945 zwrócił się do AK-owców z apelem o ujawnienie się i skorzystanie z amnestii. 4 lutego 1949 został ponownie aresztowany. Poddano go długotrwałemu śledztwu próbując wymusić zeznania obciążające gen. Fieldorfa "Nila". 16 listopada 1953 został skazany na karę dożywotniego więzienia. Na wolność wyszedł w wyniku amnestii w 1956, a rok później został zrehabilitowany. Zmarł 4 maja 1988.
 
Film "Radosław" powstaje na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich, przy współfinansowaniu Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Producentem filmu jest Fundacja Artystyczna Erina B. Scenariusz obrazu został oparty m.in. na relacjach ostatnich żyjących żołnierzy Zgrupowania Radosław. Nad tekstem z Małgorzatą Bramą pracowali Borys Jaźnicki i Rafał Kapeliński. Autorem zdjęć jest Tomasz Ziółkowski. W rolę głównego bohatera wcieli się Ireneusz Czop, a w rolach warszawskich powstańców partnerować mu będą m.in.: Iwona Karlicka, Paulina Gałązka, Marta Ormaniec, Piotr Bondyra, Janusz Brodacki, Marek Joński, Kalina Hlimi-Pawlukiewicz, Borys Jaźnicki, Maria Magdalena Modzelewska i Rafał Żabiński.

Ekipa wejdzie na plan pod koniec kwietnia. Premiera filmu przewidziana jest na 27 sierpnia 2013 roku, w 117. rocznicę urodzin ppłk. Jana Mazurkiewicza.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym filmu.


RP
www.portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  4.04.2013
Zobacz również
Krzysztof Pieczyński doradcą prezydenta USA
[Wideo] Szapołowska, Ostaszewska i Chyra w "Miłości w Mieście Ogrodów"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll