PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Reżyser Łukasz Barczyk wraz z ekipą mają za sobą już 3/4 zdjęć do "Hiszpanki". Obecnie filmowcy przebywają w Poznaniu. Spędzą tam najbliższe kilka tygodni.

Osadzony w realiach Powstania Wielkopolskiego obraz producenci określają mianem spiritual thriller. To sensacyjna opowieść o grupie jasnowidzów i spirytystów, którzy u schyłku I wojny światowej, przy pomocy swoich zdolności parapsychicznych, usiłują uchronić polskiego pianistę i polityka Ignacego Jana Paderewskiego przed mentalnym atakiem wybitnego medium pracującego dla pruskiej armii, doktora Abuse.


Jakub Gierszał i Patrycja Ziółkowska na planie "Hiszpanki", fot. Jacek Piotrowski / www.facebook.com/HiszpankaInfluence

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się z początkiem października w Warszawie. Twórcy mają już za sobą także pracę na planie w Łodzi i Wrocławiu. Od 13 grudnia ekipa przebywa w Poznaniu. W weekend zrealizowano zdjęcia w okolicach tamtejszego rynku. Od dziś do środy w plan zdjęciowy zamieni się budynek Teatru Polskiego. Po świątecznej przerwie filmowcy powrócą na plan 8 stycznia. Wówczas powstaną zdjęcia na Ostrowie Tumskim, w starym ZOO oraz na Ławicy. Z Poznania filmowcy przeniosą się do Gdyni. Ostatnią lokacją zdjęciową będzie czeska Praga.

Nad ożywieniem na ekranie Polski z drugiej dekady XX wieku Barczyk pracuje z grupą najlepszych polskich filmowców. Za zdjęcia odpowiada Karina Kleszczewska ("Italiani"), za scenografię Jagna Janicka ("W ciemności"), kostiumy są dziełem Doroty Roqueplo ("Młyn i krzyż"), zaś charakteryzacja Waldemara Pokromskiego ("Pianista").

W filmie występują m.in.: Jakub Gierszał, Jan Peszek, Patrycja Ziółkowska, Artur Krajewski, Sandra Korzeniak, Magdalena Popławska, Piotr Głowacki, Agnieszka Podsiadlik, Jack Recknitz i Sonia Bohosiewicz. Obok polskiej obsady zobaczymy także aktorów zagranicznych: Thomasa Schweiberera, Florence Thomassin, Christiana Petzolda, Karla Markovicsa, Fritza von Friedl, Klausa Ofczarka oraz Crispina Glovera w roli demonicznego dr Mabuse.

Budżet "Hiszpanki" wynosi 20 mln złotych. Film produkują wspólnie Studio Filmowe Kadr i Film Art - Instytucja Filmowa Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Realizację filmu wsparły Polski Instytut Sztuki Filmowej, Orange, ITI Cinema, Narodowy Instytut Audiowizualny, Canal+ oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystą premierę filmu zaplanowano w Poznaniu 27 grudnia 2013 roku - w 75. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  17.12.2012
Zobacz również
W Wajda Studio o końcu świata
Pierwsza zapowiedź polskiego horroru "Silent Lake"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll