PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Ruszają prace nad ekranizacją książki Ryszarda Kapuścińskiego "Jeszcze dzień życia", opowiadającej o  pobycie dziennikarza w Angoli w 1975 roku, skąd relacjonował on przebieg wojny domowej. Animację z elementami dokumentu wyreżyserują Raul de la Fuente i Damian Nenow.

W 1975 roku w Angoli Kapuściński był korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Wojenne wydarzenia opisał następnie w książce, która ukazała się rok później nakładem wydawnictwa Czytelnik.  "'Jeszcze dzień życia' jest książką bardzo osobistą. Nie o wojnie, nie o tych walczących stronach, tylko o zagubieniu, o niewiadomej, o niepewności, co się z tobą stanie. Były tam takie sytuacje, że człowiek właściwie wiedział, że nie będzie już żył. I każdego dnia mówiło się z ulgą: 'O, jeszcze jeden dzień z życia mam za sobą, jeszcze jeden mnie czeka'" - pisał. Na ekranie dokumentalne wspomnienia świadków tamtych wydarzeń będą przeplatały się z częścią animowaną, opartą na książce Kapuścińskiego.

Jeden z concept artów Damiana Nenowa, fot. Kanaki Films/Platige Image

Realizacją filmu zajmą się wspólnie hiszpański reżyser Raul de la Fuente, który jest jednocześnie jego pomysłodawcą i Polak Damian Nenow, autor walczącego w ubiegłym roku o oscarową nominację "Paths of Hate" i znakomitej filmowej rekonstrukcji zniszczonej wojną Warszawy - "Miasto ruin".

"Realizacja filmu 'Jeszcze dzień życia' to dla mnie spełnienie marzeń. To film o Ryszardzie Kapuścińskim, który robi wszystko, co w jego mocy, by poinformować świat o wojnie w Angoli i o wywołanym przez nią ludzkim cierpieniu. To dramat człowieka, który w bardzo trudnych warunkach musi z jednej strony wykonać swoją reporterską pracę a z drugiej chce zrozumieć ludzi, którzy w tej wojnie uczestniczą" - mówi Raul de la Fuente. Jako nastolatek miał okazję poznać Kapuścińskiego. "Miałem 15, może 16 lat. Jako uczeń spotkałem go osobiście i od tamtej pory zacząłem systematyczną lekturę jego książek. Tak zrodziła się pierwsza fascynacja, którą pogłębiały później moje wyjazdy do Afryki, m.in. do Etiopii, Mozambiku czy Angoli. Książki tego dziennikarza pozwalały mi lepiej rozumieć Afrykę, Kapuściński był dla mnie kimś w rodzaju przewodnika" - dodaje.


Jeden z concept artów Damiana Nenowa, fot. Kanaki Films/Platige Image

Przygotowując się do realizacji filmu "Jeszcze dzień życia", de la Fuente wybrał się w podróż śladami Kapuścińskiego. "Wyruszyłem do Angoli, by odnaleźć ludzi, którzy go zapamiętali. Rozmowa z Farrusco, ale i z innymi osobami, które zapamiętały polskiego reportera, wzbogacały moje odczytywanie jego reportażu z Angoli. Dawały mi dodatkowy kontekst. Poza tym to było fantastyczne - móc podróżować po tych samych drogach, po których w 1975 roku jeździł Kapuściński, odwiedzić hotelowy pokój, w którym pracował nad wysyłanymi do Polski tekstami" - opowiada.

Zdjęcia do części dokumentalnej rozpocząć się mają jesienią 2013 roku. Będą kręcone m.in. w Polsce, Angoli, Portugalii i na Kubie. Powstająca równolegle część animowana filmu charakteryzować się będzie stylem opowieści komiksowej. Widzowie zobaczą Kapuścińskiego przybywającego do stolicy Angoli i kierującego się na front u boku żołnierzy walczących o niepodległość.

Producentem wiodącym filmu jest Platige Films, spółka polskiego studia Platige Image.  "Opowiemy fascynującą historię, w której Kapuściński ryzykuje życiem, by zrealizować swą niemal samobójczą misję. Będzie to historia człowieka poszukującego prawdy o wojnie, który podczas podróży styka się z sytuacjami i zdarzeniami, które zmuszają go do zajęcia stanowiska w konflikcie" - zapewniają producenci Jarosław Sawko i Ole Ostergaard. Film powstanie w koprodukcji z Kanaki Films z Hiszpanii, niemieckim Wueste Film i belgijską firmą Walking the Dog. Premiera planowana jest na pierwszy kwartał 2015 roku.
Paulina Kocun / Rafał Pawłowski
PAP / Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  5.09.2012
Zobacz również
Perfekcjonista z wyobraźnią
Wielkanoc wg Julii Kolberger
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll