PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  3.09.2012
W niedzielny wieczór gościliśmy na planie "Przedtem, potem" - debiutanckiego filmu Edyty Sewruk, który powstaje w ramach programu "30 minut" realizowanego przez Studio Munka przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. W obsadzie gwiazdy: Olga Bołądź, Bożena Dykiel, Małgorzata Pieczyńska, Emilian Kamiński i... Krzysztof Ibisz.

Główna bohaterka filmu, Celina, pochodzi z małego miasteczka. Do Warszawy przyjechała w pogoni za karierą i właśnie osiągnęła swój pierwszy sukces w strukturach korporacji. Uznanie i aplauz nieco ją jednak przytłaczają i niepostrzeżenie wymyka się z firmowej fety, by wsiąść w auto i złapać trochę oddechu w rodzinnych stronach. Gdy pojawia się w domu, okazuje się, że tu trwają przygotowania do stypy. Czyj to pogrzeb i co się tak naprawdę wydarzyło?

Olga Bołądź na planie "Przedtem, potem", fot. Rafał Pawłowski

"Nad scenariuszem 'Przedtem, potem' pracowałam ponad półtora roku. Na początku był kadr, pojedynczy obraz, który pojawił się w mojej głowie i wokół którego osnuwam całą historię. Nie zdradzę jaki, żeby nie psuć przyjemności oglądania filmu, ale to kadr związany z chwilą, w której inaczej patrzymy na nasze codzienne sprawy, banalne chwile, które wydają się zawsze dostępne. Przychodzi taki szczególny moment, w którym spoglądamy na to inaczej - mówi o swoim filmie Edyta Sewruk. - To moje wyobrażenie na temat tego, jak może wyglądać moment śmierci. Co zapamiętujemy, co jeszcze raz chcielibyśmy przeżyć, co bardziej doceniamy, a co mniej. To dość eksperymentalny film. Jest w nim mało dialogów, a dużo opowiadania obrazem, w dodatku z dość specyficznego punktu widzenia głównej bohaterki".

Edyta Sewruk i Jan Holoubek na planie "Przedtem, potem", fot. Rafał Pawłowski

Ze względu na znaczenie wizualnej strony filmu, w trakcie przygotowań reżyserka spędziła wiele czasu z operatorem Janem Holoubkiem: "Bardzo szczegółowo pracowaliśmy nad scenopisem i shootingboardem. Poświęciliśmy na to wiele godzin. Janek dał mi wiele wskazówek i okazał się świetnym wsparciem".

Podczas niedzielnych zdjęć w jednym z biurowców na tyłach warszawskiego Centrum Olimpijskiego ekipa kręciła scenę spotkania, podczas którego Celina zostaje wyróżniona przez swojego szefa i nagrodzona brawami przez innych współpracowników. W nowoczesnej przestrzeni skrzący dowcipem, grany przez Krzysztofa Ibisza, szef gratuluje jej wymyślenia świetnej kampanii reklamowej i zdobycia dla firmy lukratywnego kontraktu. Na koniec zaś wznosi toast i zaprasza wszystkich do zastawionych stołów. "Wczoraj kręciliśmy sceny, kiedy impreza trwa już na dobre i jedna z osób wymiotuje tym, co widać na tych stołach" - śmieje się reżyserka, komentując ekipę dość zachowawczo podchodzącą do talerzy z sałatkami i sushi.

Olga Bołądź i Krzysztof Ibisz na planie "Przedtem, potem", fot. Rafał Pawłowski

Wybierając Krzysztofa Ibisza do roli szefa, Edyta Sewruk nie kierowała się jego medialnym wizerunkiem, lecz przekonaniem, że to bardzo ciepła, sympatyczna i pełna energii osoba. "Takiej energii, jakiej u nikogo jeszcze nie widziałam. Byłam pewna, że nada postaci dyrektora rys, o który mi chodzi. Że nie będzie typowym krawaciarzem z koncernu, który budzi postrach wśród pracowników, ale osobą potrafiącą stworzyć fajną atmosferę - mówi. - Jak się okazało na planie, Krzysztof tak naprawdę załatwił mi tę scenę. Rozruszał statystów. Były brawa, żywe reakcje. Odwalił kawał reżyserskiej roboty".


Na planie "Przedtem, potem" fot. Rafał Pawłowski

Przed ekipą "Przedtem, potem" najważniejsza część zdjęć - sceny w rodzinnej miejscowości głównej bohaterki, podczas której poznamy rodzinę Celiny. W jej matkę wcieli się Małgorzata Pieczyńska, ciotkę zagra Bożena Dykiel, zaś w roli wuja zobaczymy Emiliana Kamińskiego. Za tło tej części opowieści posłuży malownicza wieś Mielnik nad Bugiem.

Za produkcję "Przedtem, potem" odpowiadają Marcin Łunkiewicz i Dorota Eberhardt ze Studia Filmowego Zielony Pomidor.

Rafał Pawłowski
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  4.09.2012
Zobacz również
Wielkanoc wg Julii Kolberger
Czy tramwaj mnie słyszy? Z Nowej Huty na Księżyc
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll