PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  3.09.2013
Specjalny pokaz zrekonstruowanego cyfrowo "Człowieka z marmuru" otworzy cykl "Czysta klasyka" - przegląd dorobku projektu Kino RP na 38. Gdynia - Festiwal Filmowy.

- Czytałem go rozgorączkowany, czując, że mam w ręku złote jabłko - mówił o przeczytanym pół wieku temu scenariuszu Andrzej Wajda. Ówczesne władze potrzebowały jednak aż kilkunastu lat, by dojrzeć do decyzji o wydaniu zgody na realizację filmu. A kiedy wreszcie (nie bez ingerencji cenzury) powstał - na różne sposoby próbowały z niego uczynić owoc zakazany, po który zresztą widzowie sięgali tym chętniej.


 Kadr z filmu "Człowiek z marmuru". Fot. KinoRP

W 1977 roku, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, z powodu odgórnego zakazu przyznania jakichkolwiek nagród dziennikarze na schodach gdańskiego NOT-u wręczyli reżyserowi symboliczną, przewiązaną wstążką cegłę - teraz, w roku 2013, na Gdynia Film Festival, pokaz "Człowieka z marmuru" będzie wydarzeniem specjalnym. Ten wyjątkowy seans - premiera filmu zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP i mecenatu PKO Banku Polskiego - odbędzie się 12 września o godzinie 16:00 w sali nr 7 Multikina, a uświetni go obecność twórców filmu m.in. Krystyny Jandy, Ewy Ziętek, Michała Tarkowskiego, Allana Starskiego i Andrzeja Korzyńskiego.- Takiego filmu, nagiej prawdy (za którą tak tęsknimy) jeszcze nie było! - pisał do Andrzeja Wajdy jeden z widzów. Władze słusznie obawiały się "Człowieka z marmuru", który odkrywaną przez młodą reżyserkę Agnieszkę (Krystyna Janda) historią Mateusza Birkuta(Jerzy Radziwiłowicz) obalał tabu stalinizmu. Nieprzychylne recenzje, ograniczona dystrybucja, brak reklamy i fikcyjne anonse "seans zarezerwowany" - wszystko to przyniosło odwrotny skutek: tworzyły się listy kolejkowe, widzowie przychodzili po kilka razy, by wziąć udział w manifestacjach wolności, w jakie przekształcały się pokazy filmu. "Człowiek z marmuru" stał się przykładem kina, które wpływa na rzeczywistość, inicjatorem nie tylko Kina Moralnego Niepokoju, ale i przemian politycznych w Polsce lat 70. Dzisiaj dzięki kopii cyfrowej najwyższej jakości kolejne pokolenia widzów mogą przekonać się, jak znaczącą rolę w życiu zbiorowości odegrać może sztuka.Specjalny pokaz "Człowieka z marmuru" to część, stanowiącego już festiwalową tradycję, cyklu "Czysta klasyka", prezentującego wybrane premiery KinaRP, projektu, który tu, na gdyńskim festiwalu, w 2008 roku został zainaugurowany pokazem "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza. Przez kolejne 5 lat cyfrowej rekonstrukcji poddano już niemal sto polskich filmów, z czego czternaście uzyskało drugie życie dzięki mecenatowi PKO Banku Polskiego.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym projektu KinoRP.

JT
KinoRP
Ostatnia aktualizacja:  3.09.2013
Zobacz również
GFF: Nagrody Polski Światłoczułej na Małej Gali
"Papusza" na otwarcie, "Wenus w futrze" na zakończenie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll