PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
7. FESTIWAL FILMU I SZTUKI DWA BRZEGI
  3.08.2013
- Produkujemy ok. trzydziestu krótkich metraży oraz jeden film długi rocznie. Poziom tych dzieł jest coraz wyższy – podkreślił Dariusz Gajewski, dyrektor Studia Munka, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

- Myślę, że nie można mówić o wspólnej tożsamości reżyserów, którzy w Studiu Munka robią swoje filmy. Każdy z nas jest inny i każdy z projektów, jakie zrealizowaliśmy również jest inny. Natomiast tym, co nas wszystkich łączy jest chęć zrobienia filmu w tym miejscu. Czegoś większego niż szkolna etiuda – uważa Arkadiusz Biedrzycki, reżyser 30-minutowego filmu "Częstotliwość drgań". – Staramy się przede wszystkim szukać silnych indywidualności, które w przyszłości mogłyby zrealizować własną fabułę pełnometrażową, a nie wspólnego mianownika tożsamościowego dla wszystkich twórców, którzy u nas realizują swoje projekty filmowe – potwierdził Dariusz Gajewski, dyrektor Studia Munka.


Dariusz Gajewski. Fot. Kuźnia Zdjęć.

- To nie jest film autobiograficzny. Co prawda podobnie jak moja bohaterka, studiowałam literaturę angielską i znałam realia o których chciałam opowiedzieć, ale to jedyne powiązania. Przede wszystkim zależało mi na przedstawieniu prostej anegdoty, nad która w tzw. trzydziestce mogłabym pracować bardziej w głąb, a nie w szerz opowiadała Julia Kolberger, reżyserka i scenarzystka komediodramatu "Mazurek", który zbiera wiele pozytywnych nagród i recenzji i podobał się również kazimierskiej publiczności. Opiekunem artystycznym tego filmu był Wojtek Smarzowski.

- Bohaterkami są trzy kobiety w różnym wieku. Jedna z nich to dziecko. Niektórzy mówią, że trudno pracuje się na planie z maluchami, ale ja to bardzo lubię. Sam staję wtedy trochę dzieckiem – zdradził Arkadiusz Biedrzycki, którego i opiekunem artystycznym przy realizacji „Częstotliwości drgań” był Michał Rosa.

- W wielu sytuacjach jesteśmy stawiani między dobrem a złem. Musimy wybierać, tak samo bohaterowie mojego filmu. Trzech chłopców zamiera zabić niewinnego człowieka. Wiele jest takich sytuacji w życiu – mówił Paweł Orwat, reżyser filmu „Chłopcy", którego opiekunem artystycznym również był Michał Rosa.

W Kazimierzu oprócz „Mazurka” Julii Kolberger z Kingą Preis oraz Pawłem Królikowskim w rolach głównych – filmu nagrodzonego Jantarem za najlepszą krótkometrażową fabułę podczas 32. Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, „Częstotliwości drgań” Arka Biedrzyckiego oraz „Chłopców” Pawła Orwata z muzyką Smolika,  w Kazimierzu zaprezentowano także „128. szczura” – trzydziestkę Jakuba Pączka, uhonorowanego pozaregulaminową nagrodą Prezesa Telewizji Polskiej za najlepszą reżyserię podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz krótki metraż Wojciecha Kasperskiego "Dom na końcu drogi" z Mają Ostaszewską i Robertem Gonerą w rolach głównych. Festiwalowemu spotkaniu z twórcami, którzy nakręcili swoje filmy w Studiu Munka, towarzyszył promocji filmowego boxu DVD „Polskie Debiuty 2013”.


Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  3.08.2013
Zobacz również
Przekraczanie granic w poszukiwaniu szczęścia
Festiwal wróci na zamek
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll