PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
7. FESTIWAL FILMU I SZTUKI DWA BRZEGI
  26.07.2013
Tożsamość, Miłość i Muzyka – trzy desygnaty, które stanowią swoiste drogowskazy tegorocznej edycji kazimierzowskiego festiwalu.

- W tym roku takim hasłem będzie "Tożsamość", która jest bardzo widoczna m.in. w dobie kryzysu, jaki dotyka całą Unię Europejską – zapowiedziała w rozmowie z serwisem Portalfilmowy.pl Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna 7. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W programie znalazło się ponad sto filmów z całego świata. Od retrospektyw duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga oraz zmarłego kilka lat temu Janusza Morgensterna, poprzez takie obrazy jak "Frances Ha", „Koneser” czy "Historie rodzinne", po  filmy z udziałem Stanisławy Celińskiej, która będzie bohaterką cyklu „I Bóg stworzył Aktorkę”. Wystąpi też z własnym recitalem, z towarzyszeniem Royal String Quartet zaśpiewa piosenki z płyty „Moja Warszawa”. Drugim polskim aktorem, który wystąpi przed kazimierską publicznością będzie Arkadiusz Jakubik, któremu towarzyszyć będzie zespół Dr Misio. Jednak najważniejszym, muzycznym wydarzeniem będzie inauguracyjny koncert nowojorskiego zespołu, którym dowodzi wybitny jazzman Tomasz Stańko


Kadr z filmu "W kręgu miłości". Fot. Against Gravity.

Z muzyką związane są dwa ważkie wydarzenia festiwalu. Pierwszym będzie utrzymany klimacie amerykańskiego green-grassu dramat "W kręgu miłości" Felixa van Groeningena. Jest to tyleż wzruszająca co wstrząsająca opowieść  o belgijskim małżeństwie, które próbuje sobie ułożyć życie po śmierci własnego dziecka. Drugim wydarzeniem jest tradycyjna już sekcja dokumentów muzycznych, wśród których oprócz takich filmów jak "Gołymi rękoma" (opowieść o wybitnym greckim dyrygencie) czy "Synowie wiatru" (o romskich muzykach) na szczególną uwagę zasługuje nagrodzona Złotym Lajkonikiem na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym "Miłość" Filipa Dzierżawskiego. Film prezentuje historię jazzowej kapeli z Pomorza, którą współtworzyli m. in. tak znani już dziś muzycy jak Leszek Możdżer, Mikołaj Trzaska czy Tymon Tymański.


Marcin Dorociński i Julia Kijowska w filmie "Miłość". Fot. Forum Film Poland.

"Miłość" to także tytuł filmu Sławomira Fabickiego, który zostanie zaprezentowany pod gwiazdami na kazimierskim rynku, dramatyczna opowieść o młodych ludziach z małym dzieckiem, przeżywających osobistą tragedię i kryzys małżeński. W rolach głównych Julia Kijowska i Marcin Dorociński. O wzajemnym uczuciu dwojga ludzi opowiadają też nagrodzone na ostatnim MFF w Karlowych Warach "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego. 1 sierpnia upłynie pod znakiem obchodów kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia uczestnicy festiwalu będą mogli się spotkać z twórcami filmu „Miasto44”, wysłuchać debaty o nowym spojrzeniu na kino historyczne oraz obejrzeć najnowszy film Leszka Wosiewicza "Był sobie dzieciak". Rok temu gościem Dwóch Brzegów była Magdalena Cielecka, odtwórczyni jednej z głównych ról w tym dramacie wojennym, do którego muzykę skomponował Wojciech Waglewski.


Magdalena Cielecka w filmie "Był sobie dzieciak". Fot. Odyssey Films.

Dzień później (2 sierpnia), w ramach specjalnego bloku „Studio Munka, w Małym Kinie odbędą się projekcje pięciu filmów startujących w niezależnym konkursie filmów krótkometrażowych. Wśród nich: „128. szczur” w reżyserii Jakuba Pączka, "Chłopcy" Pawła Orwata, "Częstotliwość drgań" Arka Biedrzyckiego, „Dom na końcu drogi” Wojciecha Kasperskiego oraz "Mazurek" Julii Kolberger. Po pokazie filmów o godz. 14:45 w Cafe Kocham Kino odbędzie się spotkanie z twórcami połączone z prezentacją DVD „Polskie Debiuty 2013” – 7. edycji cyklicznego wydawnictwa zawierającego krótkie metraże Studia Munka – SFP. Poprowadzi je Grażyna Torbicka, a poza reżyserami wezmą w nim również udział prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski oraz dyrektor artystyczny Studia Munka Dariusz Gajewski.


Waldemar Pokromski na planie filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Fot. Marcin Makowski.

Na uwagę zasługują również Lekcje Kina, które tym razem poprowadzą: Waldemar Pokromski (wybitny charakteryzator  przy takich filmach jak „Lista Schindlera, „Pianista” czy też "Wałęsa. Człowiek z nadziei"), Carlo di Carlo (dziennikarz dokumentalista i znawca twórczości Michelangelo Antonioniego) oraz Andrzej Jakimowski (reżyser "Imagine", które również zostanie zaprezentowane w tym roku w Kazimierzu). Festiwal zakończy pokaz „Wielkiego piękna” Paola Sorrentina, niezwykłego filmu o współczesnym Rzymie, znakomicie wpisującego się w tegoroczne motto festiwalu.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym festiwalu.


Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  26.07.2013
Zobacz również
Tornatore na Dwóch Brzegach
W tym roku hasłem będzie "Tożsamość"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll