PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Około 250 produkcji z Polski i świata, cztery konkursy, kilkanaście cykli specjalnych... Każdy widz w dniu startu 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego stanie przed trudnym wyborem. O osobiste rekomendacje zapytaliśmy organizatorów.

Katarzyna Wilk, koordynator Industry Zone
Na tegorocznej edycji festiwalu (pośród wszystkich projekcji i wydarzeń) zdecydowanie polecam "Dziennik z podróży" Piotra Stasika. Dawno w naszym kinie nie mieliśmy tak pogodnego i bezpretensjonalnego filmu dokumentalnego. W zeszłym roku mogliśmy zobaczyć jego fragment w postprodukcji na Docs to go!, dlatego myślę, że nie można pominąć także tegorocznych prezentacji: na Docs to go! będziemy mieli szansę dowiedzieć się, nad czym pracują w chwili obecnej m.in. Wojciech Staroń, Jacek Petrycki czy nagrodzony kilka lat temu Złotym Lajkonikiem za film "52 procent" Rafał Skalski.


Kadr z filmu "Dziennik z podróży", fot. KFF

Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektor Biura Programowego
Na tegorocznej edycji festiwalu (pośród wszystkich projekcji i wydarzeń) zdecydowanie polecam retrospektywę Paula Driessena – tegorocznego laureata Smoka Smoków, którego filmy na pewno trochę rozśmieszą, lecz również wzbudzą refleksję. Polecam również film "Ostatni korsarze Morza Czarnego" (reż. S. Stoyanov) – to klasyczna historia piracka: jest tutaj wredny kapitan, śmieszna  i oddana załoga, złoto, kobieta (w tle), wspólny wróg (deweloper) i, oczywiście, bunt na pokładzie. A wszystko w pięknym i chyba jednym z ostatnich takich zakątków w Bułgarii...


Kadr z filmu "Ostatni korsarze Morza Czarnego", fot. KFF

Anna E. Dziedzic, rzecznik prasowy
W tegorocznym programie urzekły mnie przede wszystkim animacje. Jeżeli pamiętacie "Drżące trąby" Natalii Brożyńskiej, które kilka lat temu zrobiły furorę na naszym festiwalu, na pewno spodobają się Wam: "Macica" Anny Kosińskiej, "Tajemnica góry Malakka" Jakuba Wrońskiego i "Do serca twego" Ewy Borysewicz. Wszystkie trzy opowiadają wciągające historie, a ich siła tkwi w połączeniu obrazu z bardzo charakterystyczną narracją z offu. Wśród fabuł warto zwrócić uwagę na trzymającą w napięciu, niczym najlepszy thriller, "Mieliznę" Willa Bridgesa, zaskakujący zakończeniem film "Allah jest wielki" Andrei Iannetty oraz rozgrywający się w futurystycznym świecie, w którym nikt nie jest w stanie napisać już oryginalnego tekstu, film "Nieoryginalne" Davida Jacksona.


"Tajemnica góry Malakka", fot. KFF


DR
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.05.2013
Zobacz również
53. KFF: Premiera "Dziennika z podróży" Piotra Stasika
Premiera filmu „The Big Leap“
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll