PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  26.05.2013
Wraz z rozpoczynającym się dziś Krakowskim Festiwalem Filmowym startuje jego najnowsze "dziecko" - międzynarodowy konkurs DocFilmMusic, który prezentowany będzie równolegle w Krakowie i w Warszawie. O statuetkę Złotego Hejnału powalczy w nim film Filipa Dzierżawskiego poświęcony yassowej grupie Miłość.

- Mimo upływu lat nie starzejemy się, wręcz przeciwnie. Cały czas się rozwijamy i chcemy być coraz bardziej nowocześni. Stąd kolejny konkurs - DocFilmMusic. Nosiliśmy się z tym zamiarem od wielu lat. Chciałem zrobić osobny festiwal, ale w końcu doszedłem do wniosku, że o wiele ciekawiej będzie, jeżeli rozszerzymy formułę Krakowskiego Festiwalu Filmowego o jeszcze jedną rywalizację - mówi dyrektor KFF, Krzysztof Gierat.


Krzysztof Gierat, fot. Kuba Kiljan/Kuźnia Zdjęć

Do DocFilmMusic zakwalifikowało się 10 tytułów: trzy dokumenty ze Stanów Zjednoczonych, dwa ze Szwajcarii, po jednym filmie z Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady i Hiszpanii oraz jedna koprodukcja Izraelsko-hiszpańsko-amerykańska.

- Te wszystkie filmy muzyczne mogłyby równie dobrze znaleźć się w konkursie dokumentalnym, ponieważ nie są to absolutnie rejestracje koncertów czy proste realizacje wyczynów muzycznych. To są na ogół historie ludzkie z bardzo ważną rolą muzyki, która jest zresztą bardzo różnorodna. Muzyka klasyczna, flamenco, world music, rock... Właściwie wszystko w tym konkursie znajdziecie - dodaje Gierat.

W gronie dziesięciu konkursowych tytułów Polskę będzie reprezentować debiutancki dokument Filipa Dzierżawskiego "Miłość", przybliżający historię działalności słynnej yassowej trójmiejskiej grupy Miłość, która w latach 90. podbiła polską scenę jazzową. Po latach, podczas prób związanych z reaktywacją formacji na OffFestival 2009 w Katowicach, reżyser nakłonił do wspomnień jej członków: Mikołaja Trzaskę, Leszka Możdżera, Tymona Tymańskiego i Macieja Sikałę.- Ja bardzo podziwiam Mikołaja Trzaskę, Tymona i wszystkich ludzi, którzy zostali w jakiś sposób obnażeni przez kamerę i manipulacyjny montaż, którego reżyser nie szczędził, aby zbliżyć się do prawdy - mówi producent "Miłości" Piotr Kielar.

- Obecność w tym konkursie filmu "Miłość" jest dosyć znamienna. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że powinien rywalizować razem z innymi, obok wielkich tuzów, takich jak Joe Berlinger czy Julien Temple, ponieważ jest to film taki, o jaki nam w tym konkursie chodzi - dodaje Gierat.

Na zwycięzcę DocFilmMusic czeka Grand Prix Złoty Hejnał oraz nagroda pieniężna o wartości 20 tysięcy złotych. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich konkurs będzie miał swoją warszawską edycję - filmy od 27 maja będą prezentowane w stołecznym kinie Kultura. Do Warszawy zawita także Rachel Leah Jones; reżyserka pokazywanego w konkursie "Gypsy Davy" spotka się z widzami w piątek, 31 maja.


RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.05.2013
Zobacz również
53. KFF: Kawowe seanse
53. KFF: Premiera "Dziennika z podróży" Piotra Stasika
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll