PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wśród filmów walczących o Złotego Lajkonika w Międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowym krakowskiego festiwalu znalazły się aż cztery wyprodukowane w Wajda Studio, wszystkie zrealizowane przez kobiety. Jeden z nich, "Kiedy będę ptakiem" Moniki Pawluczuk, powalczy także o Złotego Smoka – nagrodę dla najlepszego filmu w Konkursie Międzynarodowym.

"Kiedy będę ptakiem" to zanurzona w świecie wróżbitów i duchów opowieść o próbie zmiany swojego losu. MuLa, kobieta z birmańskiego plemienia Kajan, jest w Tajlandii od dwóch lat. Ona, jej mąż i wszyscy synowie. Po drugiej stronie granicy została jedyna córka. Matka chce ją sprowadzić do lepszego świata. Czekanie na nią, pełne niepokoju i napięcia, wyznacza rytm i atmosferę  filmu.


Kadr z filmu "Kiedy będę ptakiem", fot. Wajda Studio

Pokazy "Kiedy będę ptakiem":
26 maja, godz. 15.00, Kino Kijów.Centrum (po projekcji spotkanie z twórcami)
30 maja, godz. 16.15, kino Mikro

"Inny film" Brygidy Forsztęgi-Kmiecik to opowieść o niepełnosprawnych, ich wrażliwości, szukaniu swojej roli i odgrywaniu ról innych. Inspiracją stały się warsztaty filmoterapii dla niepełnosprawnych, prowadzone przez Gliwicki Klub Filmowy “Wrota". Kamera spełnia tu rolę filtra, dzięki któremu niepełnosprawnym łatwiej pokazać i zrozumieć emocje, pokonać ograniczenia i przekonując się o własnej wartości, nabrać pewności siebie. Uczestnicy dzielą ze sobą świat daleki od naszych wyobrażeń. Kluczem do niego jest wyobraźnia, a przepustką wrażliwość.


Kadr z "Innego filmu", fot. Wajda Studio

Pokazy "Innego filmu":
31 maja, godz. 12.30, kino Kijów.Centrum (po projekcji spotkanie z twórcami)
28 maja, godz. 21.30, kino Mikro

"Niewiadoma Henryka Fasta" to film Agnieszki Elbanowskiej z niezwykłym bohaterem, który "potrafi oprzeć się wszystkiemu z wyjątkiem pokusy". Henryk Fast, emerytowany profesor matematyki, z dumą podpisuje się pod słowami Oscara Wilde'a. W poszukiwaniu szczęśliwej miłości jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić. Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością.


Kadr z filmu "Niewiadoma Henryka Fasta", fot. Wajda Studio

Pokazy "Niewiadomej Henryka Fasta":
27 maja, godz.18.45, kino Mikro
31 maja, godz.15.00, kino Kijów (po projekcji spotkanie z twórcami)

Kolejny obraz został stworzony przez trzy dokumentalistki. Wybitna montażystka Katarzyna Maciejko-Kowalczyk zmarła w 2008 roku. Nie zdążyła dokończyć filmu "Pożegnanie", ale zrobiły to jej córki: Agnieszka i Magda Kowalczyk. Powstał bardzo osobisty i wielowymiarowy film o przemijaniu i o pamięci. Tytułowe pożegnanie to nie tylko pozostawienie ukochanego domu, rzeczy i wspomnień, lecz także nieuniknione odejście młodości.


Kadr z filmu "Pożegnanie", fot. Wajda Studio

Pokazy "Pożegnania":
31 maja, godz. 18.00, kino Kijów.Centrum (po pokazie spotkanie z twórcami)
27 maja, godz. 21.30, kino Mikro

W Krakowie publiczność zobaczy też filmy powstałe w koprodukcji z Wajda Studio: "Zasady gry" Wojciecha Jagiełły, "Joannę" Anety Kopacz i "Małe instrumenty"Edyty Wróblewskiej.

"Zasady gry" Jagiełły zakwalifikowały się do Konkursu Polskiego. Natomiast pozostałe dwa filmy zostaną pokazane w Panoramie Polskiego Kina. "Joanna" to pierwszy w Polsce dokumentalny film crowdfundingowy, zrealizowany przy wsparciu mecenasów kultury za pośrednictwem serwisu wspieramkulture.pl. Producentem jest Wajda Studio, koproducentem Narodowy Instytut Audiowizualny, a sponsorem Codemedia. Intymny portret autorki popularnego bloga "Chustka", założycielki fundacji Rak'n'roll, pokazuje Joannę Sałygę w ostatnich miesiącach jej życia. Film jest opowieścią o chwili, życiu, odchodzeniu i o miłości. "Joanna" miała premierę na tegorocznym, 10. Planete+ Doc Film Festival, gdzie otrzymała wyróżnienie w Konkursie Magicznej Godziny. Podczas pokazu na krakowskim festiwalu odbędzie się, organizowane wspólnie z wydawnictwem Znak, spotkanie z reżyserką Anetą Kopacz (31 maja, godz. 17.30, Kino pod Baranami). Znak wydał w tym roku książkę inspirowaną blogiem Joanny Sałygi pod tytułem "Chustka".


Kadr z filmu "Joanna", fot. Wajda Studio

Kolejnym akcentem firmowanym Wajda Studio będzie pokaz "8 filmów o miłości" podczas Nocy Etiud Studenckich. Uczucie do nowo narodzonego dziecka, hormony buzujące między kochankami, poszukiwanie ostatniego porywu serca w jesieni życia – miłość niejedno ma imię i niejedno oblicze. Zestaw etiud  zrealizowany przez uczestników Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy nie polegał na opisywaniu rzeczywistości, ale na jej interpretacji; powstał ze zderzenia rzeczywistości z indywidualnością autora, z jego wrażliwością i intuicją. Autorkami etiud są: Teresa Czepiec, Urszula Laskowska, Sylwia Sendyk, Anna Zamęcka, Olga Korotkaya, Ewa Podgórska, Olga Apanasowicz-Katłubej i Agnieszka Elbanowska. Dok Pro prowadzą mistrzowie polskiego dokumentu: MarcelŁoziński, Jacek Bławut i Vita Żelakeviciute.

"8 filmów o miłości", Noc Etiud Studenckich zostanie pokazanych 28 maja o godz. 20.15 w Kinie pod Baranami.

53. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 26 maja - 2 czerwca. Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym wydarzenia.


MR
materiały prasowe
Ostatnia aktualizacja:  21.05.2013
Zobacz również
Dworcewoj, Jakimowski, Sikora i Zelenka jurorami w Krakowie
Podróż po Europie i reszcie świata z Krakowskim Festiwalem Filmowym
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll