PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  13.05.2013
23 dokumenty oraz 12 animacji i 7 krótkometrażowych fabuł zakwalifikowało się do konkursu polskiego 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

O  Złotego Lajkonika powalczą zarówno filmy uznanych autorów (jak np. "Wszystko jest możliwe"Lidii Dudy, ubiegłorocznej zwyciężczyni festiwalu, czy "Zabójca z lubieżności" wielokrotnie nagradzanego Marcina Koszałki),  jak i debiutantów (m.in. "Miłość" Filipa Dzierżawskiego czy "Moja wola"Bartosza M. Kowalskiego). W gronie zakwalifikowanych do festiwalu znalazły się trzy fabularne produkcje zrealizowane w ramach programu "30 minut" Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich: "128. szczur" Jakuba Pączka, "Mazurek" Julii Kolberger i "Zasady gry" Wojciecha Jagiełły.

 
Kadr z filmu "Nowy sen - Krzysztof Warlikowski", reż. Marcin Latałło, fot. TVP

Prawdziwym wydarzeniem konkursu polskiego będzie premiera nowego filmu Jerzego Kuci, laureata nagrody Smok Smoków sprzed czterech lat. "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż" to pierwszy od 13 lat film mistrza animacji, którego filmy powstają w dużych odstępach czasowych.

Powrócą także do Krakowa z nowymi filmami Marcel i Paweł Łozińscy. Ich wspólna podróż camperem do Francji miała posłużyć za kanwę jednego filmu dokumentalnego, jednak w efekcie powstały dwa obrazy: "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego oraz "Ojciec i syn w podróży" Marcela Łozińskiego. Podobny motyw – wspólnego przebywania drogi, tym razem jednak mistrza i ucznia, pojawi się w "Dzienniku z podróży"Piotra Stasika, który za jednego z bohaterów obiera Tadeusza Rolkego, prekursora polskiej fotografii reportażowej.


"Self(less)-Portrait" Mateja Bobrika, fot. materiały prasowe

Na ekranach krakowskich kin pojawią się także postacie dobrze znane z życia publicznego. Marcin Latałło zrealizował film o wybitnym reżyserze teatralnym Krzysztofie Warlikowskim, w którym portret artysty kreślą m.in. Magdalena Cielecka, Maciej Stuhr, Danuta Stenka, Andrzej Chyra oraz Isabelle Huppert. Córki zmarłej przed 5 laty, uznanej dokumentalistki i montażystki Katarzyny Maciejko-Kowalczyk (reżyserka m.in. filmu "Benek Blues" nagrodzonego w Krakowie Złotym Smokiem i Złotym Lajkonikiem) postanowiły dokończyć zaczęty przez matkę w 2007 roku film. W efekcie powstało bardzo osobiste "Pożegnanie", film o przemijaniu, pamięci i miłości do matki. Anna Więckowska sięgnęła natomiast do wydarzeń z 2008 roku, do wypadku, w którym  zginął dziennikarz "Super Expressu" Jarosław Zabiega, a dziennikarz motoryzacyjny Maciej Zientarski odniósł poważne obrażenia. Film jest historią człowieka, który był królem życia, robił to, co kochał, żył tak jak chciał, kolorowo i intensywnie, a w ciągu kilku sekund stracił wszystko.

Ważnych tematów dotyka zrealizowany z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim "Campo di Fiori"Michała Nekandy-Trepki, film inspirowany wierszem Czesława Miłosza i z Miłoszem w tle. Także "Rotem" Agnieszki Arnold, którego bohater przeżył powstanie w getcie warszawskim, wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a następnie próbował wziąć odwet na hitlerowcach.

Poszukujący w kinie zaskoczenia i akcentów humorystycznych będą mogli obejrzeć "Cyrograf"Igora Mołodeckiego, którego bohater kolekcjonuje... ludzkie dusze. "Inny film"Brygidy Frosztęgi-Kmiecik to obraz o grupie niepełnosprawnych osób kręcących film, dla którego inspiracją stały się pierwsze w Polsce warsztaty filmoterapii prowadzone przez Gliwicki Klub Filmowy. Zdobywca Grand Prix festiwalu "Łodzią po Wiśle", "Self(less)-Portrait"Mateja Bobrika, pokazuje relację reżysera z dwiema najbliższymi kobietami: samotną babcią, z którą autor utrzymuje kontakt wyłącznie przez telefon, i jego japońską dziewczyną, z którą decydują się na ślub. "Sposób na kryzys" Ivona Kardela to współczesna i dokumentalna wersja serialu "Alternatywy 4"Stanisława Barei.

Filmy do wszystkich czterech konkursów Krakowskiego Festiwalu Filmowego zostały wybrane przez komisję selekcyjną pracującą pod kierunkiem dyrektora Krzysztofa Gierata.

Lista tytułów Konkursu Polskiego >>>.

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 26 maja - 2 czerwca. Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 53. KFF.


MR
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.05.2013
Zobacz również
Krakowski Festiwal Filmowy: 250 filmów i osiem dni emocji
Siedem polskich filmów powalczy o Smoki w Krakowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll