PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Organizatorzy 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego wyselekcjonowali 38 filmów, w tym siedem polskich,  do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych.

Międzynarodowy konkurs krótkich metraży to trzon krakowskiego festiwalu. Odbywa się nieprzerwanie od 1961 roku. Kwalifikują się do niego filmy trwające nie dłużej niż 30 minut. W tym roku zakwalifikowano 11 dokumentów, 12 fabuł i 15 animacji. Warto przypomnieć, że od tegorocznej edycji Festiwalu wszystkie cztery nagrody przyznawane w konkursie krótkometrażowym, a więc Złoty Smok i trzy Srebrne Smoki otwierają drogę do ubiegania się o  nominacje do Oscara w tej kategorii.

Wśród zakwalifikowanych do konkursu animacji znalazły się cztery produkcje z Azji – dwa filmy japońskie oraz dwie koprodukcje: chińsko-rosyjska i koreańsko-amerykańska. Filmy balansują pomiędzy opisem codziennych spraw i doznań a refleksją filozoficzną, i zaskakują formą, jak choćby "Columbos" duetu Kawai + Okamura, wariacja na temat, drugiego po Sherlocku Holmesie najsłynniejszego detektywa świata, porucznika Colombo. Polskę w zakresie animacji w konkursie międzynarodowym reprezentują trzy filmy: długo oczekiwana, animacja profesora Jerzego Kuci, "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż"; "Toto" Zbigniewa Czapli oraz "Do serca Twego" Ewy Borysewicz.


Kadr z filmu "Shallow" w reżyserii Willa Bridgesa, fot. Krakowski Festiwal Filmowy

Aż cztery konkursowe fabuły pochodzą z Wielkiej Brytanii, m.in. hipnotyzujący "Shallow" o polityku, któremu w dramatycznych okolicznościach przyjdzie sprawdzić w praktyce głoszone przez siebie ideały oraz utrzymany w klimacie totalitarnego science-fiction "Unorginal", który za punkt wyjścia obiera sytuację, gdy wszystkie oryginalne historie zostały już opowiedziane, a zamknięci w industrialnych podziemiach pisarze bezowocnie próbują stworzyć coś nowego.

Rozgrywający się w Indiach "Allah is Great" eksploatuje motyw zderzenia żyjącej w pośpiechu kultury zachodniej z lokalnym przekonaniem, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Z kolei niemiecki "Great" to oparta na faktach historia serbskiego opozycjonisty, który w okupowanej Jugosławii w 1942 roku postanawia pokazać nazistom... "Dyktatora" Charliego Chaplina. Polskę fabularnie reprezentują w tym konkursie dwa filmy: oparte na niedokończonej powieści Andrzeja Bursy z roku 1957 "Zabicie ciotki" Mateusza Głowackiego oraz nowatorsko zrealizowany "Wielki skok" Kristoffera Rusa.


Kadr z filmu "Kiedy będę ptakiem"  Moniki Pawluczuk, fot. Krakowski Festiwal Filmowy

W dokumentalnej części konkursu pojawią się filmy eksplorujące współczesne tematy polityczne, jak choćby przedstawiona za pomocą rodzinnych fotografii historia współczesnego Egiptu w "Things I Heard On Wednesday" w reżyserii Abu Bakr Shawky czy "American Dreamer" Thomasa Haleya o ciągle przepełnionej traumą Ameryce kilkanaście lat po zamachach z 11 września 2001 roku. Na antypodach tematów światowych plasują się kameralne historie: rumuńska "Maria", której bohaterka, staruszka żyjąca pełnią życia, żegna się z rodziną, czy niemiecki "Mr. Siebzehnruebl", którego 81-letni bohater, wielbiciel X Muzy, utrzymuje w działaniu wiekowe kino... pornograficzne. Daleko od światowego zgiełku uciekli także Siergiej Łoźnica, zaglądający z kamerą do położonego z dala od cywilizacji rosyjskiego szpitala dla umysłowo chorych ("Letter"), oraz twórcy z Kirgistanu, Artykpai Suiundukov i Moldoseit Mambetakunov, którzy w dokumencie "Nomadic" śledzą ginący świat koczowników.

Polskie dokumenty krótkometrażowe w konkursie to "Matka 24h" Marcina Krawczyka o podróżującym po goszczących go rodzinach obrazie matki Boskiej Częstochowskiej oraz "Kiedy będę ptakiem" Moniki Pawluczuk, historia kobiety z birmańskiego plemienia, która w podeszłym wieku zakłada na szyję metalowe obręcze. Robi to tylko dlatego, żeby zarobić na utrzymanie jako atrakcja turystyczna w Tajlandii, dokąd uciekła wraz z mężem i synami, gdy tymczasem w Birmie, gnębionej przez oddziały junty, została ich córka.


Kadr z filmu "Columbos"  Kawai i Okamury, fot. Krakowski Festiwal Filmowy

Lista filmów Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych >>>.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


MR
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  13.05.2013
Zobacz również
42 filmy w konkursie polskim KFF
20 tytułów w międzynarodowym konkursie 53. KFF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll