PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Do ostatniego z tegorocznych konkursów – pełnometrażowych dokumentów w zmaganiach o Złoty Róg weźmie udział 20 tytułów, w tym cztery polskie.

To już siódma edycja konkursu, który pojawił się w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 2007 roku. Do konkursu dopuszczone są filmy dokumentalne, trwające do 30 minut. W tym roku w zmaganiach o główną nagrodę, czyli Złoty Róg, weźmie udział 10 średniometrażowych oraz 10 pełnometrażowych filmów dokumentalnych.

Jak co roku różnorodność tematów jest olbrzymia. W konkursie pojawi się m.in.: opowieść o Magdalenie Kopp, żonie Szakala, jednego z najbardziej znanych i poszukiwanych terrorystów świata ("W ciemni"); historia porwania niemieckiego frachtowca przez somalijskich piratów i skomplikowanych relacji, jakie w czasie zatrzymania statku zachodzą na jego pokładzie między porywaczami a porwanymi ("Kapitan i jego pirat"); litewski dokument o jednym z "najbardziej interesujących przestępców Związku Radzieckiego" a zarazem patriarsze dużej rodziny ("Ojciec"). Duński "Biały czarny chłopiec" przedstawia śmiertelne zagrożenie, jakie w Afryce czeka albinosów, a "Zabójca z lubieżności" Marcina Koszałki opowiada o tabu seksu i śmierci oraz drąży problem cichej fascynacji mordercami.

Kim Longinotto, reżyserka znana z kreślenia przejmujących portretów kobiet żyjących we współczesnym świecie, oraz Gaël Métroz, autor "Nomad’s Land”, inspirację do swoich nowych obrazów znaleźli w Indiach. "Salma" Longinotto to poruszająca historia przebywającej przez 20 lat w zamknięciu Hinduski, która poezją toruje sobie drogę do wolności i... kariery politycznej, natomiast "Sadhu" Métroza opowiada o pustelniku kwestionującym swoje powołanie i poszukującym odpowiedzi na pytanie, czy w życiu trzeba być świętym czy wystarczy być dobrym człowiekiem?

Kilku reżyserów zdecydowało się towarzyszyć swoim bohaterom w podróży: Marc Isaacs, autor nagrodzonego Srebrnym Rogiem w 2010 filmu "Ludzie z City", przywiezie do Krakowa słodko-gorzką "Drogę: opowieść o życiu i śmierci"; David Munoz zabawną, rozgrywającą się w egipskich taksówkach "Kolejną noc na Ziemi"; Piotr Stasik "Dziennik z podróży"; a  Paweł i Marcel Łozińscy dopełniające się nawzajem "Ojciec i syn" oraz "Ojciec i syn w podróży".


Kadr z filmu „Ostatni piraci Morza Czarnego”, fot. KFF

W konkursie dokumentalnym Krakowskiego Festiwalu Filmowego znalazło się także miejsce na dokumenty o pogodniejszym wydźwięku. Irański "Kierowca i jego lis" to historia kierowcy ciężarówki, który postanawia nakręcić historię miłosną między parą... osłów. Parze na drodze do szczęścia stają lis i wrona. Film "Ostatni piraci Morza Czarnego" dokumentuje osobliwe poszukiwania skarbu w wykonaniu malowniczych, bułgarskich piratów.

Lista wszystkich tytułów Międzynarodowego Konkursu Dokumentalnego >>>.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 
MR
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.05.2013
Zobacz również
Siedem polskich filmów powalczy o Smoki w Krakowie
Muzyczne dokumenty w Krakowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll