PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.02.2013
Co zrobić z czasem, który został nam do gali rozdania Oscarów? Tegorocznych laureatów zapewne już znacie, gdyż większość z nich dotarła na polskie ekrany. Na VOD można przypomnieć sobie laureatów i nominowanych z minionych lat - także dzieła realizowane przez Polaków.

Serwis Iplex.pl przygotował całą oscarową kolekcję (są tu tytuły "za darmo", ale i "płatne") - znajdziecie ją pod tym adresem >>>>>>>>>>> . W sumie 47 tytułów z całego świata - obrazy, które rywalizowały o tytuł najlepszego filmu, ale i o statuetki dla aktorów, scenarzystów, operatorów.

W grupie tej wypatrzyliśmy kilka produkcji, które szczególnie rekomendujemy.

1. "Trzy kolory: Czerwony" - od tego właśnie filmu proponujemy zacząć oscarowy weekend. Z kilku powodów. Przede wszystkim: Krzysztof Kieślowski za kamerą i ostatnia część jego głośnej trylogii. W głównej roli… tegoroczny nominowany: Jean-Louis Trintignant. Obraz otrzymał trzy nominacje do Oscara - za najlepsze zdjęcia (Piotr Sobociński), za najlepszą reżyserię oraz za najlepszy scenariusz oryginalny (Kieślowski napisał go razem z Krzysztofem Piesiewiczem).
 Film do obejrzenia pod tym adresem >>>>>>>>>>>>


Kadr z filmu "Trzy kolory: Czerwony", fot. MK2 Productions

2. "Piotruś i wilk" - polsko-brytyjska magiczna opowieść o dojrzewaniu, sile przyjaźni oraz ludzkiej dobroci, oparta na baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa. Był Oscar! Dla najlepszej animacji krótkometrażowej. Obraz ten doceniła zresztą nie tylko Amerykańska Akademia Filmowa. Nagrody posypały się również w Annecy i Wielkiej Brytanii (British Animation Award).     
 Film do obejrzenia pod tym adresem >>>>>>>>>>>>


Kadr z filmu "Piotruś i wilk", fot. Breaktrhru Films/Se-Ma-For

3. "89 mm od Europy" - to kolejny seans, który warto sobie zorganizować w ten weekend. Nasz dokument nominowany do Oscara w 1995 roku. Za kamerą stanął Marcel Łoziński. Zdjęcia zrealizowali Jacek Petrycki i Artur Reinhart.  Brześć. Granica polsko-białoruska. Robotnicy przystępują do rutynowych czynności – wymieniają koła, by pociąg jadący z Paryża mógł kontynuować swoją podróż i znaleźć się na terytorium byłego Związku Radzieckiego. Do celu brakuje im tytułowych 89 mm, bo tyle właśnie wynosi różnica w szerokości między europejskimi torami, a torami w byłym ZSRR. I tak, dzień po dniu, pracownicy stacji kolejowej w Brześciu wymieniają po kilka tysięcy kół, a ich pracy przyglądają się Francuzi, Holendrzy, Niemcy czy Polacy – pasażerowie tych pociągów.
Film do obejrzenia pod tym adresem >>>>>>>>>>>>

4. "Blaszany bębenek" - dzieło Volkera Schlöndorffa na podstawie powieści Güntera Grassa Amerykańska Akademia Filmowa uhonorowała Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W jednej z głównych ról wystąpił Daniel Olbrychski. Opowieść o Oskarze, który w dniu swoich trzecich urodzin podejmuje w pełni świadomą decyzję, że z dorastaniem koniec to jedno z najważniejszych dzieł w historii kina.
 Film do obejrzenia pod tym adresem >>>>>>>>>>>>


Kadr z filmu "Blaszany bębenek"

5. "Królestwo zwierząt" - pośród tegorocznych nominowanych znajdziecie nazwisko Jacki Weaver. Walczy o Oscara za swoją drugoplanową kreację w "Poradniku pozytywnego myślenia". Dwa lata temu była nominowana w tej samej kategorii - właśnie za kreację "Królestwie zwierząt", opowieści o rodzinie z piekła rodem… Po śmierci matki, nastolatek Joshua trafia pod opiekuńcze skrzydła swojej babci, Smerfetki jej trzech synów. Rodzina, z którą wcześniej nie miał kontaktu, okazuje się sprawnie działającym syndykatem kryminalistów, którego głową jest… ciepła i kochająca starsza pani.
Film do obejrzenia pod tym adresem >>>>>>>>>>>>
 


Kadr z filmu "Królestwo zwierząt", fot. Screen Australia

6. "Człowiek na linie" - w tym roku wśród dokumentów walczących o złoto Amerykańskiej Akademii Filmowej znalazł się obraz "Sugar Man" - historia o człowieku wielkiej pasji, którego marzenie spełniło się dopiero po czterdziestu latach. W 2008 roku w kinach gościła opowieść o innym pasjonacie. Philippe Petit w 1974 roku przeszedł po linie rozwieszonej pomiędzy wieżami World Trade Center. "Człowiek na linie" to nie tylko przybliża okoliczności tego mrożącego krew w żyłach wydarzenia, ale i bawi, trzyma w napięciu, fascynuje. Był Oscar!
Film do obejrzenia pod tym adresem >>>>>>>>>>>>


Kadr z filmu "Człowiek na linie", fot. BBC Storyville, Discovery Films

7. "Niczego nie żałuję - Edith Piaf" - filmowa opowieść o życiu Edith Piaf przyniosła twórcom trzy oscarowe nominacje, z których dwie przemieniły się w statuetki. Wśród nich znalazła się "wielka niedoceniona" tegorocznej gali: Marion Cotillard. Według niektórych recenzentów jej najnowsza kreacja - w dramacie "Rust and Bone" jest o wiele ciekawsza i  mocniejsza niż Piaf…  "Rust and Bone" w naszych kinach. "Niczego nie żałuję" - na VOD. Sami zadecydujcie, która z ról lepsza!
 Film do obejrzenia pod tym adresem >>>>>>>>>>>>


Kadr z filmu "Niczego nie żałuję - Edith Piaf", fot. TF1 International

8. "Aviator" - kolejnym "wielkim nieobecnym" tegorocznej edycji Oscarów jest również Leonardo DiCaprio. Przystojny i utalentowany aktor jakoś nie ma szczęścia do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Owszem, w swojej karierze zdobył już trzy nominacje - za kreacje w filmach: "Co gryzie Gilberta Grape'a", "Krwawy diament" i "Aviator" właśnie. W dziele w tym wcielił się w wielkiego marzyciela Howarda Hughesa, wielbiciela latania i kina. Porywające widowisko, które ostatecznie otrzymało 5 Oscarów.
Film do obejrzenia pod tym adresem >>>>>>>>>>>>


Kadr z filmu "Aviator", fot. Miramax Films
Dagmara Romanowska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  23.02.2013
Zobacz również
"Gorejący krzew" odkodowany
Polecamy w VOD: Weekend z Federico Fellinim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll