PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Szósta edycja DVD Studia Munka „Polskie Debiuty 2012” miała swoją premierę podczas festiwalu w Gdyni. Na tegorocznym wydawnictwie znalazło się 16 filmów, z krótkometrażowych programów Studia Munka - „30 Minut”, „Pierwszy Dokument” i „Młoda Animacja”.

Na trzypłytowe wydawnictwo trafiło dziewięć fabuł, cztery dokumenty i trzy animacje, a wśród prezentowanych filmów, znalazły się zarówno zupełne nowości, jak i obrazy znane już publiczności festiwalowej, choćby z tegorocznego Konkursu Młodego Kina w Gdyni.



"Basia z Podlasia" Aleksandra Dembskiego, film koprodukowany z Andersa Street Art and Media, okazał się Najlepszym Filmem Fabularnym w konkursie Polskie Filmy Krótkometrażowe na zeszłorocznych Nowych Horyzontach. W Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych w Koszalinie zdobył Wyróżnienie. Film jest gorzką komedią o Holendrze szukającym w Polsce żony – zafascynowany romantycznym wizerunkiem Polek Evert organizuje casting, w którym ma nadzieję wyłonić idealną kandydatkę.

Zrealizowane w ramach programu „30 Minut” "Koleżanki" Sylwestra Jakimowa, to opowiedziana w teledyskowej konwencji historia dwóch nastolatek, które w piątkowy wieczór, po dawce alkoholu ruszają wystrzałowo ubrane w podróż po mieście. Film wrócił z Nagrodą Specjalną Konkursu Młodego Kina z Gdyni, oraz z Jantarem 2011 za krótkometrażowy film fabularny z Koszalina. "Koleżanki" powstały w koprodukcji z SF Kadr.

„Urodziny” Macieja Sobieszczańskiego, wyprodukowane wspólnie z Wajda Studio, można było obejrzeć podczas festiwalu w Gdyni, i Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film został oparty na prozie Etgara Kereta – urodziny ojca, który niegdyś był „mistrzem świata” a teraz traci resztki swojej wielkości, uświadamiają trzydziestoletniemu Szymonowi, że staje się coraz bardziej do niego podobny i jeżeli nic się nie wydarzy, nastąpi katastrofa.

"Jezioro" Jacka Piotra Bławuta (koprodukcja: Studio Filmowe Rabarbar), opowiada historię Tadeusza, który po śmierci żony próbuje odkryć pozostawioną przez nią w głębinach jeziora tajemnicę. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania Anny Onichimowskiej.


Łukasz Simlat w filmie "Łaska" z programu "30 minut", fot. Studio Munka

Ze styczniowej premiery Studia Munka, na DVD trafiła "Łaska" Elizy Subotowicz (w koprodukcji z TOFI Productions), „Serce do walki” Tomka Matuszczaka (koprodukcja z Vostok8) i „Mika” Joanny Wilczewskiej (koprodukcja OTO Film), z kwietniowej zaś „Chomik” Bartka Ignaciuka (koprodukcja: Film Produkcja).

Zaledwie osiemnastominutowa "Łaska" opowiada o Weronice, która po długiej nieobecności wraca wraz z dziewięcioletnią córką do rodzinnego miasteczka. „Serce do walki” to historia spotkania dwojga młodych – Maćka i Julii, których uczucie rodzi się w wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach. Film pomyślany był jako opowieść o współczesnych Romeo i Julii, z konfliktem kibiców dwóch przeciwnych drużyn piłkarskich w tle. „Mika” to przewrotny prequel komedii romantycznej. W tej historii nic nie jest oczywiste, a każdy zakręt w życiu głównej bohaterki, trzydziestoletniej reporterki, przynosi nowe, niespodziewane konsekwencje.
„Chomik”, ostatnia fabuła w zestawieniu, to zwariowana historia wypadku chomika o imieniu Przemek – ukochanego pupilka pary staruszków. Chomik pada ofiarą lotniczego eksperymentu, wnuczka starszych państwa – dziewięcioletniego Krzysia.

Bohaterem filmu "Offline" (koprodukcja: TRAMWAY) w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, jest nastoletni Kacper. Chłopak zna Anię od jakiegoś czasu. Dziewczyna okazała się  jego ideałem. Jest tylko jeden mały mankament... Dziewczyna nie istnieje. Nigdy nie istniała. A Kacper (Maciej Musiał) postanawia ją odnaleźć…


"Offline", Maciej Musiał jako Kacper,  fot. Studio Munka

Pierwszy z czterech dokumentów - "Gwizdek" Grzegorza Zaricznego (koprodukcja: Full Film Service), to opowieść o chłopaku, który postanawia zostać sędzią piłkarskim. Nie jest to jednak łatwe. Okazuje się, że trzeba być równie bezwzględnym co piłkarze, kibice i działacze.
"Jajko i kura" Ewy Podgórskiej (w koprodukcji z Kalejdoskop Film) ukazuje zebranie w tzw. „Kręgu” - nieformalne spotkanie, podczas którego kobiety, w oderwaniu się od rytmu codziennego życia dzielą się swoimi doświadczeniami.

„Księżniczka i mur” Małgorzaty Kozery (koprodukcja SF Kronika), to kameralny portret dziewczynki z warszawskiej Pragi i otoczenia, w którym dorasta.
Bohaterem „Zabawek cesarza” Grupy 3czwarte i Grzegorza Wierzchowskiego (koprodukcja SF Kronika), jest Pan Marek, znany jako Cesarz Kolekcjonerów – jego zbieracka pasja zaczęła się jeszcze w dzieciństwie, a dziś ma w swojej kolekcji zabawek ponad 40 tysięcy egzemplarzy!


"Dróżnik" fot. Studio Munka

Zestawienie „Polskie Debiuty 2012” zamykają trzy najnowsze projekty z programu „Młoda Animacja”: "Dróżnik" Piotra Szczepanowicza (koprodukcja z Nolabel), „Distance” Marcina Wojciechowskiego (koprodukcja: Fundacja Anima-Art) i "Rondo" Artura Kordasa (koprodukcja Serafiński Studio). Animacja Szczepanowicza to kameralny obraz - dróżnik pracujący na stacji, na której nie zatrzymują się pociągi, prowadzi monotonne życie, a jego jedyną rozrywką jest gra na trąbce. „Distance” to próba graficznej transpozycji stanów psychiki, zachowań i napięć towarzyszących codziennym próbom komunikacji werbalnej pomiędzy dwojgiem ludzi. Obraz Szczepanowicza "Rondo" jest zaś historią człowiek, który każdego ranka wyrusza w długą wędrówkę przez pustynię.

Wydawnictwo „Polskie Debiuty 2012” trafi do ogólnopolskiej sprzedaży w czerwcu. Będzie dostępne w niewielkich księgarniach i sklepach tematycznych, oraz w sprzedaży internetowej. Studio Munka planuje organizację drugiej edycji „Jesiennych Spotkań z Polskimi Debiutami” - cyklu spotkań z filmami i ich twórcami w przestrzeniach klubokawiarni. PortalFilmowy.pl jest patronem medialnym wydawnictwa.


EJ
portalfilmowy.pl/StudioMunka
Ostatnia aktualizacja:  21.06.2012
Zobacz również
7 najciekawszych komentarzy dvd/blu-ray
Maj na dvd i blu-ray
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll