PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  14.05.2012
24 maja w sprzedaży pojawi się trzeci box z wiosennej Złotej Kolekcji Sputnika. Po arcydziełach Aleksandra Sokurowa i Grigorija Kozincewa dystrybutor 35 mm zaprezentuje filmy Aleksieja Germana.


"Próba wierności", fot. 35 mm

W skład boxu wchodzić będą filmy  "Próba wierności” (1971),"Dwadzieścia dni bez wojny” (1976) oraz "Mój przyjaciel Iwan Łapszyn” (1984).

Filmy Aleksieja Germana, urodzonego w najtrudniejszym okresie radzieckiej historii, ukazują okrutną i brutalną rzeczywistość czasów stalinowskich. Reżyser obnaża bolesną prawdę o „człowieku radzieckim”, podporządkowującym się bezlitosnym zasadom totalitarnego systemu. Są to ludzie ukształtowani przez chorą ideologię, pozbawieni własnej tożsamości. Jednocześnie German pokazuje, że w bezwzględnej machinie zła zachowały się jednostki głośno głoszące swój sprzeciw w walce o zachowanie podstawowych wartości moralnych. To ludzie prawdziwi – z silną osobowością i wielką odwagą.

German dbał o wielowymiarowość i perfekcję każdego komponentu swojego dzieła, dzięki czemu jego filmy stanowią doskonałą dokumentację ówczesnej epoki. Twórca zawsze szedł pod prąd ogólnie przyjętych zasad, przez co każda premiera jego filmu spotykała się z nieprzychylnością władzy i cenzurą.

Pierwszy z prezentowanych w boxie obrazów to samodzielny filmowy debiut z 1971 roku zatytułowany "Próba wierności". Cenzura zatrzymała jednak dzieło na 14 lat i na ekrany trafił dopiero w 1985 roku. Zarzucano mu deheroizację radzieckich bohaterów wojennych, a wewnętrzny konflikt bohatera uznano za fałszywy.

Kolejnym film z kolekcji to "Dwadzieścia dni bez wojny" – historia oparta na prawdziwych doświadczeniach autora scenariusza Konstantina Simonowa. Główny bohater, korespondent wojenny, opuszcza linię frontu, aby w Taszkiencie odwiedzić rodzinę poległego na wojnie kompana, wziąć udział w zdjęciach do filmu na podstawie własnych opowiadań oraz przeżyć wielką miłość – tak spędza tytułowe dwadzieścia dni bez wojny.

Ostatnim filmem z boxu jest "Mój przyjaciel Iwan Łapszyn". Tłem dla historii przedstawionej w filmie jest dramatyczny okres Wielkiej Czystki w ZSRR. Reżyser podjął zakazany w kinie radzieckim temat, tworząc tym samym dzieło zaliczane do najwybitniejszych obrazów rosyjskiej kinematografii. Niemal pozbawiony fabuły film ukazuje losy szefa milicji - Iwana Łapszyna - targanego przez sprzeczne emocje i zmuszonego do dokonania trudnych wyborów

PP
35 mm
Ostatnia aktualizacja:  14.05.2012
Zobacz również
"Spaleni słońcem 2" Michałkowa na dvd
Nowe recenzje w dziale dvd/blu-ray
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll