PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na listach bestsellerów Empiku w kategorii „film dla dzieci” królują niepodzielnie "Auta 2". Ten hit Pixara był wielkim sukcesem kinowym ubiegłego lata, teraz powtarza sukces na DVD. Film ukazał się także na DVD oraz w kolekcji trzech filmów.

Pełnometrażowa animacja PIXARa w reżyserii Johna Lassetera i Brada Lewisa będzie niewątpliwie hitem zbliżających się Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia.


Auta, fot. Forum Film

Fenomenu  “Aut”, filmu stworzonego w 2006 roku, nie sposób zrozumieć, póki nie widzi się go w praktyce. Pomysł PIXARa, aby bohaterami filmu uczynić auta – wszelkiej maści, klasy, wieku, marki, przeznaczenia okazał się strzałem w dziesiątkę – dzieci, a zwłaszcza chłopcy, pokochali film, w którym samochody  zachowują się jak ludzie. Bo pixarowskie auta oddają pewne ludzkie cechy, postawy, typy osobowości. Bohaterowie, jak w klasycznym dramacie, rozwijają się, pracują nad sobą, zmieniają postawy życiowe - a wszystko to w klimacie bezkresnej Ameryki lat 50-tych, której symbolem jest zapomniane miasteczko o wdzięcznej nazwie "Chłodnica górska".

Wraz z dystrybucją kinową ruszyła ogromna machina merchandisingowa – cóż może być lepszym prezentem dla małego chłopca niż  auto właśnie?   "Auta" – to auta, klocki, puzzle, gry, słodycze, piłki, książki, naklejki, klocki Lego i Duplo. A nawet gąbka do kąpieli.
 
Reżyser John Lasseter po sukcesie pierwszej części "Aut"  szybko pomyślał o kontynuacji przygód jego bohaterów. Ojciec reżysera pracował jako dealer Chevroleta w Whittier, w Kalifornii. Mały John uwielbiał przebywać u niego pracy, a gdy skończył 16 lat, był tam "chłopakiem od wszystkiego". – Dorastałem w Południowej Kalifornii, w miłości do samochodów, w specyficznej, związanej z nimi kulturze. W "Autach" chciałem oddać, oprócz miłości do samochodów, atmosferę miasteczka, w którym mieszkałem - mówi - Pokochałem postaci, które stworzyłem – ich wzajemne przywiązanie do siebie. Nie mogłem przestać o nich myśleć. Chciałem zafundować im kolejną przejażdżkę. Pomogłem także moim bohaterom znaleźć się w świecie, który jest moją pasją – w świecie filmów szpiegowskich. Nie mogłem sobie odmówić połączenia spokojnego życia w Chłodnicy Górskiej z wielkimi międzynarodowymi intrygami.

Film postanowiono zrealizować w technologii 3D, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki. Podczas podróży promocyjnej z pierwszą częścią „Aut” przyszło reżyserowi na myśl, że osadzenie Złomka i Zygzaka (to dwaj przyjaciele, główni bohaterowie - przyp.red) w zupełnie odmiennej kulturze i obyczajach   będzie miała w sobie wielki potencjał.  - Śmiałem się sam do siebie, gdy zacząłem wyobrażać sobie Złomka w tych wszystkich niezwykłych miejscach. Jak da sobie radę z lewostronnym ruchem w Londynie? Albo z plątaniną ulic w Tokio i całkowitym brakiem znanych mu drogowych znaków? I co pocznie we Włoszech, zetknąwszy się działającą na zupełnie innych zasadach sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniach? 



Auta, fot. Forum Film

Powstał klasyczny film przygodowo-szpiegowski, taki James  Bond dla najmłodszych, gdzie wszystkie tropy prowadzą – w tempie szaleńczej jazdy – do wykrycia tajemniczego wroga. Innymi słowy Złomek (i w mniejszym stopniu Zygzak) – ratują harmonijny świat samochodów przed dewastacją i korupcją.

Głównym konsultantem do spraw samochodów został pracujący przy poprzednim filmie Jay Ward. Jego ojciec, podobnie jak ojciec Lassetera, był dealerem aut i mechanikiem. Sam Ward zajmuje się handlem samochodami, jest także kolekcjonerem samochodów. Od 2001 roku organizuje dla Pixara specjalny letni pokaz "Motorama", gdzie prezentowane są ekskluzywne modele samochodów oraz niezwykłe egzemplarze aut będące w posiadaniu kolekcjonerów. 

Jay Schuster, który odpowiadał za wygląd filmowych aut, mówił: - Skonstruowaliśmy trójwymiarowe malowane modele, uwzględniające wszelkie wymiary i funkcje. Po kolejnych dyskusjach i aprobacie ze strony Johna, szybko powstawały modele kompletne. Następnie wprowadzaliśmy ostateczne dane w pamięć komputera. Powstało aż 145 samochodów i aż 781 ich wariantów. Łącznie – 926 modeli. To rekord Pixara. Ward mówił: – Naszym założeniem było zwrócić uwagę na autentyzm detali i na to, jakimi modelami danej marki posługują się kierowcy w różnych krajach. Sprawdziliśmy to bardzo dokładnie. Na przykład w Japonii nikt nie jeździ American Toyotą Camry, jeździ się tam Toyotą Majestic





Anna Wróblewska
informacja własna / Forum Film
Ostatnia aktualizacja:  25.11.2011
Zobacz również
"Kac Vegas w Bangkoku" od 30. listopada na dvd i bluray
Chęciński, Bareja, Piwowski, ... w jednym boksie!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll